11 kwietnia 2023

Wielkanoc we wrogiej Kościołowi Nikaragui: presja władz, aresztowania i… pełne kościoły

(Fot. Twitter)

Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby – poinformował we wtorek opozycyjny portal Despacho 505.

 

Jak zauważył kardynał Leopoldo José Brenes Solórzano, frekwencja na wielkanocnych Mszach świętych była mimo wielkich trudności ogromna, podaje hiszpańska agencja informacyjna EFE. Zarówno w parafiach, jak i w katedrze hierarchy, domy modlitwy były w Wielkanoc pełne. W Wielki Piątek w Managui wokół katedry odbyła się procesja Drogi Krzyżowej, w której uczestniczyły tysiące osób.

Wesprzyj nas już teraz!

Zakaz wielkopiątkowych procesji został wydany na początku miesiąca i wywołał spore poruszenie. Nawet Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka apelował do rządu o wycofanie nakazu, który był sprzeczny z wolnością religijną, ale bezskutecznie. Ten krok dyktatora Daniela Ortegi jest postrzegany jako kolejny odwet na Kościele po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i skazaniu biskupa dysydenta Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Papież Franciszek już w marcu określił reżim Ortegi jako dyktaturę. W Niedzielę Wielkanocną podczas przemówienia Urbi et Orbi wezwał do modlitwy za cierpiący Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju. – Wiernym uniemożliwia się tam swobodne i publiczne wyznawanie wiary – powiedział papież.

Kościół katolicki jest od lat najważniejszym głosem w Nikaragui przeciwko reżimowi Ortegi, który reaguje na społeczne niezadowolenie represjami. Według platformy Unidad Nacional Azul y Blanco 17 osób zostało aresztowanych za udział w procesjach wielkopiątkowych, które zostały zakazane przez państwo. Według informacji aresztowano również dziennikarza Víctora Ticaya, który relacjonował jedną z takich procesji. W sumie platforma zarejestrowała 21 arbitralnych aresztowań, 14 gróźb, 9 przypadków nękania i wydalenie dwóch osób – w tym księdza z Panamy – między 1 a 9 kwietnia. Filmy rozpowszechniane na Twitterze pokazują m. in. młodzież przebraną za noszących krzyż Jezusa Chrystusa, żołnierzy i apostołów uciekających przed policjantami.

Kard. Brenes Solórzano podczas uroczystości wielkanocnych w katedrze w Managui mówił o „Wielkim Poście ze wzlotami i upadkami”, „ale w końcu jesteśmy tutaj”. Powiedział, że cieszy się, iż pomimo niesprzyjających warunków, uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą w kościołach i wokół nich cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Tysiące osób śledziły liturgię również poprzez transmisje na żywo na portalach społecznościowych archidiecezji Managua.

KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 125 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram