Izraelski minister obrony Israel Kac ogłosił w środę „znaczne rozszerzenie operacji wojskowej” w Strefie Gazy, zapowiadając, że duże obszary tego palestyńskiego terytorium zostaną zajęte i włączone do stref bezpieczeństwa Izraela. Kac nie sprecyzował jednak, jak duży obszar Izrael zamierza przejąć.
W oświadczeniu minister zapowiedział, że nastąpi ewakuacja ludności na dużą skalę z obszarów, na których toczą się walki. Jednocześnie wezwał mieszkańców Strefy Gazy, „aby podjęli natychmiastowe działania w celu obalenia Hamasu i uwolnienia wszystkich (izraelskich) zakładników”.
Wojska Izraela wznowiły operację w Strefie Gazy, chcąc zmusić Hamas do przyjęcia warunków przedłużenia rozejmu, czyli kontynuowania wstępnej fazy zawieszenia broni w zamian za wypuszczanie kolejnych zakładników. Hamas chciał, by zwolnienie porwanych wiązało się z wdrożeniem drugiego etapu rozejmu i gwarancją zakończenia wojny, jak przewidywał pierwotny harmonogram.
Wesprzyj nas już teraz!
By zwiększyć presję na Hamas, Izrael jeszcze przed wznowieniem walk odciął dostawy pomocy i elektryczności, co zdaniem organizacji pomocowych pogłębiło kryzys humanitarny w Strefie Gazy.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. W wyniku operacji wojskowej Sił Zbrojnych Izraela, życie straciło 50 tys. osób. Według rzecznika programu humanitarnego ONZ, Jensa Laerke, działania Izraela w Strefie Gazy, wykazują „bezduszny brak szacunku dla ludzkiego życia oraz noszą znamiona najcięższych zbrodni”.
Użyty termin „najcięższe zbrodnie” (ang. atrocity crimes) stosowany jest zazwyczaj w odniesieniu do trzech zdefiniowanych w prawie międzynarodowym przestępstw: zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
PAP / oprac. PR