W środowy wieczór 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Maryja z nami na drogach nawrócenia”. Uroczystej Eucharystii inaugurującej to coroczne wydarzenie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Na początek odpustu do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali po raz 27. strażacy i członkowie orkiestr dętych nie tylko z diecezji tarnowskiej, a także policjanci.
Zgromadzonych w sanktuarium duchownych, osoby konsekrowane i cały Lud Boży witali o. Witold Radowski CSsR, przełożony redemptorystów w Tuchowie, a także o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Wesprzyj nas już teraz!
W czasie rozważania liturgii słowa ks. abp wyszedł od przypomnienia roli, jaką odgrywa tuchowskie sanktuarium maryjne w procesie nawrócenia, którego tak bardzo potrzebuje człowiek dotknięty grzechem. Sakrament pokuty i pojednania, do którego nawiązał w swoim kazaniu ks. abp, jest spotkaniem z miłosierdziem Boga, który pragnie naszego powrotu do Niego. Niewiele zdziałam, jeśli nie powierzę swojej słabości Chrystusowi – stanowczo przypomniał wiernym pasterz Kościoła lubelskiego. Naszym nieocenionym wsparciem w drodze ku temu nawróceniu jest Maryja. Jak stwierdził ks. abp Budzik, Maryja uczy nas wierności Chrystusowi, wierności Ewangelii, wierności chrześcijańskim tradycjom.
W procesji z darami strażacy z diecezji tarnowskiej przynieśli m.in. płaskorzeźbę Pana Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Ciężkowicach, który patronuje miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na sanktuaryjny parking, by poświęcić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem orkiestr strażackich.
Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do czwartku 9 lipca. Codziennie w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej sprawowane będą Msze Święte o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (5 lipca) pierwsza Msza Święta rozpocznie się wyjątkowo już o 5.30.
Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.
Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
W niedzielę 5 lipca o godzinie 11.00 Radio RDN będzie transmitować Mszę Świętą z udziałem ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych. Z kolei we wtorek 7 lipca o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Radio Maryja.
W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele.
W piątek 3 lipca zaplanowane jest także czuwanie nocne młodzieży.
Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których każdy członek rodziny, od najmłodszego do najstarszego, znajdzie coś dla siebie.
Źródło: Sanktuarium tuchowskie