2 lutego obchodzimy rocznicę narodzin Piotra Skargi (ur. 2 lutego 1536) – księdza, kaznodziei królewskiego, wielkiego patrioty, wybitnego pisarza religijnego i politycznego, wychowawcy całych pokoleń Polaków. Obecnie również Sługi Bożego, jako że z niegasnącą nadzieją oczekujemy beatyfikacji tego wielkiego i świętego Polaka.
Z pewnością nie będzie przesady w stwierdzeniu, że ten wielki jezuita nie jest znany współczesnym Polakom tak, jak na to zasługuje. Jeśli już się o nim pamięta, to przede wszystkim jako o pisarzu politycznym, autorze słynnych Kazań sejmowych, jednego z najwybitniejszych dzieł literatury staropolskiej.
Ilu jednak spośród nas ma świadomość, jak ważną dla dziejów naszej Ojczyzny i jak wielowymiarową był on postacią? Ilu zdaje sobie sprawę z tego, w jak wielu dziedzinach działał, jak liczne i wielkie stworzył dzieła?
Wesprzyj nas już teraz!
Nic dziwnego – półwiecze komunizmu, a później trzy dekady Polski „pookrągłostołowej” uczyniły wiele, by pamięć o wielkim jezuicie najpierw zredukować do wybranych aspektów, a następnie w ogóle zniszczyć.
Dziś wszak nawet pośród tych, którzy uświadamiają sobie dziejowe znaczenie Skargi, dla wielu okazuje się on postacią niewygodną. Jego żarliwy patriotyzm nie jest w dzisiejszych czasach postawą docenianą i naśladowaną przez elity społeczne, zwłaszcza polityczne, a niestrudzona walka w obronie katolickiej ortodoksji nie przysparza mu zwolenników nie tylko – co akurat oczywiste – w gronie zaciekłych laicyzatorów i kato-lewicowych tolerancjonistów, ale również pośród znacznie liczniejszych czcicieli religii „świętego spokoju” w łonie Kościoła.
Dlatego też niezmiennie zachęcamy do lektury i poznawania ks. Skargi:
***
Nie tylko świat polityki, ale cała nasza codzienność winna być zbudowana na Chrystusie. To najpewniejsza recepta na zachowanie zdrowego państwa, społeczeństwa, na ochronę rodziny i rozwój każdego z osobna. Rozwój, co najważniejsze, prowadzący do Nieba. Wiedział o tym doskonale sługa Boży ksiądz Piotr Skarga, który z zapałem tępił błędy i grzechy, także narodowe, zaś heretyków… miłował. Mawiał: „heretyki złe, ale ludzie dobre” – stąd zabiegał o ich dusze, ale nieprawe czyny potępiał, również te mające wpływ na kształt Ojczyzny. W tym zakresie bowiem nie ma miejsca na dialog. Najsamprzód Chrystus, zawsze i wszędzie!
Czytaj więcej:
„Współczesne nam banki są wyjątkowo niepobożne, a ich działalność dla naszych przodków mogłaby zostać określona wręcz jako diabelska. Wciskają nam dziś śmieciowe pożyczki, ich wściekłość budzi zaś jakakolwiek skłonność do oszczędzania, bo przecież człowiek niewolnik XXI w. ma żyć tylko na kredyt, pozbawiony prawa do własności, spłacając przez całe życie abonament za: mieszkanie, telefon, komputer, samochód i pozwolenie na wydalanie dwutlenku węgla” – pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Jacek Komuda. „Tymczasem w wieku XVI Kościół zakładał instytucje będące pierwszymi kasami samopomocy, mające wspomagać chrześcijan uczciwymi pożyczkami, aby nie wpadali w szpony lichwiarzy. Prekursorem powstania polskiego banku pobożnego był ks. Piotr Skarga”.
Czytaj więcej:
Na całym świecie trwa walka ze śladami przeszłości. Zwalanie pomników, cenzurowanie idei i poglądów przodków… Rewolucjoniści spod znaku „cancel culture” chcą zerwać wszelką więź z tym co dawne. W pamięci przodków zdaniem tłumów obalających pomniki tkwią zaklęte „demony przeszłości”. Wyłącznie jej anulowanie, całkowite otrząśnięcie się ze wszystkiego co łączy człowieka za starym porządkiem miałoby być początkiem budowania inkluzywnego ładu na ziemi. Od Stanów Zjednoczonych po Polskę spadają więc pomniki dawnych bohaterów, klasycznych mistrzów „wycina się” z uniwersytetów i szkolnej podstawy programowej. Tymczasem łączność z dawnymi pokoleniami jest jednym z największych priorytetów życia wspólnotowego, a jego odrzucenie może powodować jedynie niepowetowane straty. O znaczeniu umarłych dla wspólnoty przypomina nam listopadowa atmosfera, z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, jako najważniejszymi wydarzeniami. Każą one pochylić się jeszcze raz nad tym, kim są dla nas ci, którym hołd oddajemy na cmentarzach.
Czytaj więcej:
+++
Modlitwa za Ojczyznę – ks. Piotr Skarga SJ
Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wesprzyj nas już teraz!
Amen