24 kwietnia 2014

Wielki Tydzień w Wenezueli pod znakiem modlitw o upadek socjalizmu

Wenezuelscy studenci w Caracas w Wielki Tydzień zorganizowali drogę krzyżową podczas której modlili się o upadek socjalizmu. Maszerowali po kampusie boso, zatrzymując się przy prowizorycznie zrobionych stacjach, symbolizujących niszczące kraj „bolączki socjalistyczne”.

 

Nie tylko zresztą studenci, ale także Kościół w Wenezueli coraz śmielej krytykuje rząd Nicolasa Maduro, następcy Hugo Chaveza. Na konferencji prasowej, zorganizowanej na początku tego miesiąca, przewodniczący episkopatu Wenezueli ks. Diego Padron potępił rząd za represje i nękanie sądowe studentów. Duchowny apelował, by rządzący „nie kryminalizowali protestów” i wezwał do zaprzestania realizacji gospodarczego „Planu Narodowego”, który zamiast obiecanego skoku gospodarczego doprowadził do racjonowania żywności i innych towarów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Demonstracje o charakterze religijnym, według wenezuelskich mediów, są obecnie najnowszą taktyką opozycji, prowadzącej od kilku miesięcy antyrządową kampanię.

 

Kilka dni temu umiarkowany odłam opozycji rozpoczął rozmowy z prezydentem Maduro i innymi przedstawicielami rządu w sprawie możliwości zażegnania kryzysu. W rozmowach pośredniczyli m.in. wysłannik Watykanu i niektórzy ministrowie spraw zagranicznych z krajów Ameryki Południowej. Mimo, że obie strony zgodziły się utworzyć „komisję prawdy” w celu przeanalizowania ostatnich wydarzeń, rząd nie spieszy się z uwolnieniem dysydentów.

 

Studenci, a także bardziej radykalne skrzydło opozycji, kontynuują protesty. Przedstawiciele radykałów: Leopoldo Lopez i parlamentarzystka Maria Corina Machado zapowiedzieli, że nie przystąpią do rozmów z rządem dopóki Maduro nie uwolni wszystkich swoich przeciwników. – To nie jest dialog. Nie dano nam nic w zamian. Rząd nie dał niczego – twierdzi opozycjonistka Carolina Fernandez.

 

Masowe demonstracje w Wenezueli zaczęły się na początku lutego br. Protestowano wówczas przeciwko szerzącej się w kraju przemocy, gwałtownie rosnącej inflacji i braku podstawowych towarów: od mleka po akumulatory samochodowe. Z każdym tygodniem protesty przybierały na sile. Domagano się ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro.

 

Wspierany przez armię prezydent twierdzi jednak, że protesty to wynik działania rządu Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych mediów, które dążą do jego obalenia, podobnie jak miało to miejsce w 2002 r. w przypadku jego poprzednika – Hugo Chaveza.

 

W wyniku starć z siłami rządowymi zginęło ponad 60 osób. Rannych zostało ponad 650 demonstrantów. 2 tys. osób aresztowano. Ponad 100 opozycjonistom wymierzono surowe wyroki więzienia.

 

 

Źródło: breitbart.com, infobae.com, AS. 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram