Za kilka miesięcy dwie Polki zostaną ogłoszone błogosławionymi. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się najprawdopodobniej 9 czerwca 2013 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Nowymi błogosławionymi będą: Zofia Czeska, założycielka sióstr prezentek oraz s Małgorzata Łucja Szewczyk, założycielka serafitek.
Łucja Szewczyk, w zakonie Małgorzata (1828-1905), urodziła się na Wołyniu (obecnie Ukraina). W dziewiątym roku życia przeżyła śmierć rodziców. Wtedy wzięła ją do siebie zamężna siostra przyrodnia i zatroszczyła się o jej staranne wychowanie i wykształcenie. Od młodości Łucja należała do Rodziny franciszkańskiej, gdzie zdobyła pierwszą formację w duchu św. Franciszka. Kiedy miała dwadzieścia lat złożyła śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa oraz profesję tercjarską.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1870 r. młoda kobieta udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, gdzie pozostała około trzech lat, służąc ubogim i chorym w szpitalu francuskich Sióstr św. Józefa w Jerozolimie.Wtedy to złożyła przyrzeczenie, że poświęci się całkowicie Bogu i służbie najbardziej potrzebującym. Postanowienie to ponowiła podczas grożącego niebezpieczeństwa w czasie burzy na Morzu Czarnym. W drodze powrotnej do kraju zatrzymała się w sanktuarium Matki Bożej w Loreto, gdzie doznała łaski uzdrowienia z nie gojącej się rany na czole.
Po powrocie do kraju, zatrzymała się w Warszawie, gdzie poznała o. Honorata Koźmińskiego, kapucyna i obrała go za swojego kierownika duchowego. Pod jego opieką założyła zgromadzenie sióstr serafitek, które jako swój charyzmat obrało pomoc najsłabszym. Najpierw pracowała w Zakroczymiu, a potem w Hałcnowie koło Bielska Białej, Oświęcimiu, a pod koniec życia w Nieszawie.
Zofia z Maciejowskich (1584 – 1650) przyszła na świat w bardzo religinej rodzinie. Kiedy miała 16 lat została wydana za mąż za Jana Czeskiego, dziedzica miejscowości Czechy koło Słomnik. Szybko została wdową, gdyż po sześciu latach małżeństwa mąż zmarł. Wtedy swoje życie poświęciła pełnieniu dzieł miłosierdzia.
Zofia postanowiła zająć się dziewczętami, zwłaszcza osieroconymi i pochodzącymi z ubogich rodzin. Otworzyła więc dla nich dom przy ul. Szpitalnej w Krakowie, w którym mogły nie tylko zamieszkać i otrzymać opiekę, ale także się uczyć. W latach 1621-1627 prowadziła szkołę wraz z internatem i nazwała to miejsce Domem Panieńskim Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Była to pierwsza w Polsce formalnie zorganizowana szkoła dla dziewcząt, która posiadała odpowiednie struktury organizacyjne, gdyż w tych czasach do szkół uczęszczali tylko chłopcy.
Zofia Czeska założyła nowe zgromadzenie zakonne Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwane prezentkami. Za patronkę swego dzieła wybrała Maryję w tajemnicy Ofiarowania, jako wzór najdoskonalszego oddania się Bogu.
pam