17 listopada 2024

Wielkie wybory w archidiecezji. Kardynał Marx wzywa do głosowania na władze kościelne

(fot. youtube)

W archidiecezji Monachium i Fryzyngi odbędą się wkrótce wielkie wybory. Uprawnionych do głosowania jest 1,21 mln katolików; wybór dotyczy władz administracji kościelnej (Kirchenverwaltung). Jak mówi kardynał Reinhard Marx, wybory są przejawem synodalności Kościoła katolickiego.

Wybory odbędą się 24 listopada; chodzi o w sumie 900 jednostek administracji kościelnej. 

Wybrani będą pełnić rozmaite funkcje, kierując różnymi ośrodkami w archidiecezji, głównie na płaszczyźnie parafialnej. 

Wesprzyj nas już teraz!

Chodzi między innymi o nadzór nad budżetem. Administracja kościelna podejmuje decyzje o tym, na jakie cele przeznaczyć pieniądze, co ma pierwszorzędne znaczenie dla organizacji pracy duszpasterskiej.

Jednostkami administracji kościelnej kierują na płaszczyźnie parafialnej zwykle proboszczowie lub osoby oddelegowane do tego w zastępstwie proboszcza; nie podejmują jednak decyzji samodzielnie, ale we współpracy z całym gremium. 

Głosowanie jest możliwe osobiście albo korespondencyjnie. Kardynał Reinhard Marx wezwał do udziału w wyborach, wskazując, że chodzi o zaangażowanie wszystkich wiernych na rzecz Kościoła i praktykę synodalną, która wiąże się z przejmowaniem odpowiedzialności za kościelne instytucje.

Wybory w archidiecezji Monachium i Fryzyngi nie są bynajmniej synodalną nowością, odbywają się od dawna co sześć lat. Tym razem są jednak ta typowo demokratyczna instytucja jest po prostu przedstawiana jako synodalna.

W Polsce nie ma analogicznych struktur demokratycznej władzy w Kościele; istniejące w niektórych regionach rady duszpasterskie czy ekonomiczne mają charakter doradczy i zwykle obsadzane są w drodze nominacji, bynajmniej nie wyborów.

Bywa jednak inaczej. Zmiany w tym zakresie wprowadziła na przykład diecezja warszawsko-praska. W marcu 2024 roku diecezja przyjęła nowe statuty parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych. Zgodnie ze statutem rad duszpasterskich, w ich skład wchodzi proboszcz lub administrator parafii jako przewodniczący, wikariusze, osoby z nominacji proboszcza oraz grupa osób z wyboru parafian (nie mniejsza niż 2/5 wszystkich członków rady).

Przy tym proboszcz może wykreślić z listy kandydatów w wyborach osobę, którą uznaje za nieodpowiednią do zasiadania w radzie. Statut przewiduje też, że za pisemną zgodą biskupa proboszcz może zrezygnować z wyborów i wskazać wszystkich członków rady według własnego uznania, jedynie zasięgając opinii wiernych. 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram