30 sierpnia 2017

Wierni diecezji tarnowskiej oczekują pięknej liturgii oraz godnego sprawowania sakramentów

(Katedra Tarnowska, rys. Z. Vogel / wikimedia.org)

V Synod Diecezji Tarnowskiej nabiera rozpędu. Ukazał się biuletyn, w którym zawarto m.in. tematy zgłoszone przez zespoły Komisji Przygotowawczej. Wnioski są niezwykle pozytywne, ponieważ propozycje wiernych pokazują jasno, że Lud Boży oczekuje od swoich pasterzy godnego sprawowania liturgii oraz dojrzałego traktowania.

Celem każdego Synodu Diecezjalnego jest „omówienie potrzeb duchowieństwa i wiernych” , a za jego zwołanie odpowiedzialny jest biskup „ilekroć doradzają to okoliczności”. Decyzję o rozpoczęciu synodu podjął bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski, a ogłoszona została 26 listopada 2016 r.

Wesprzyj nas już teraz!

Etap początkowy polegał na wysłuchaniu duchowych i duszpasterskich potrzeb wiernych. Te spływały do komisji przygotowawczych poprzez pocztę elektroniczną, formularz kontaktowy znajdujący się na stronie internetowej synodu, ale również listownie oraz telefonicznie. Jak twierdzi ks. Piotr Cebula, odpowiedzialny za synodalną Komisję ds. Rodzin, w sumie było ich 109.

Okazuje się, że wierni diecezji tarnowskiej przede wszystkim pragną przywrócenia liturgii i sakramentom należnej im godności. Wskazują na to punkty punkty biuletynu traktujące o „zadbaniu o piękno liturgii oraz zwiększeniu dyscypliny sakramentów”, głoszeniu „homilii bazujących na Słowie Bożym, a nie infantylnych historiach”, „obudzeniu szacunku do Eucharystii”, uporządkowaniu praktyki liturgicznej (m.in. w trakcie Wigilii Paschalnej)” oraz wyznaczeniu więcej miejsc do celebracji Mszy Świętej w klasycznej formie rzymskiej (Msza Św. tzw. trydencka). Świeccy sugerują również przywrócenie do liturgii modlitwy do św. Michała Archanioła.

Ponadto tarnowscy katolicy proszą swojego biskupa o refleksję nad sakramentami małżeństwa (w tym o troskę przejawiającą się w duchowej pomocy dla małżeństw już zawartych) i bierzmowania oraz podkreślenie roli mężów i ojców w rodzinie. Zwracają również uwagę na bardziej przyziemne aspekty duszpasterstwa takie jak niewystarczającą katechizację dorosłych, zbyt krótkie i powierzchowne wizyty duszpasterskie, trudności komunikacyjne wynikające z niezrozumiałych listów pasterskich czy krótko otwartych kancelarii parafialnych oraz troszczą się o los księży emerytów.

Nie brakuje jednak pomysłów, które wprowadzone w Kościołach partykularnych Europy Zachodniej nie zdały egzaminu i przyczyniły się do osłabienia wiary, duchowości oraz praktyk religijnych. Są to m.in. postulaty dotyczące kadencyjności proboszczów, zwiększenia liczby diakonów stałych, dopuszczenie wiernych do nieprecyzyjnie określonego „szerszego zakresu działań” oraz równie nieostra zachęta do „głoszenia Ewangelii za pomocą nowych metod”.

Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza, że jedynie ordynariusz może zwołać synod diecezjalny i tylko on może jemu przewodniczyć. Do udziału zaprasza on biskupów pomocniczych, kanoników katedralnych, członków Rady Kapłańskiej oraz wiernych świeckich. Aktywny udział w obradach synodu mają również dziekani, członkowie instytutów życia konsekrowanego oraz przynajmniej jeden prezbiter z każdego dekanatu przynależącego do diecezji. Wszyscy oni prowadzą swobodne prace i dyskusje na każdy zaproponowany temat, lecz pełnią oni role jedynie doradczą, gdyż tylko biskup diecezjalny jest ustawodawcą i tylko on posiada autorytet nadający ważność deklaracjom i ustaleniom synodu diecezjalnego.

W ramach Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezjalnego Diecezji Tarnowskiej powołano 11 zespołów. Są to zespoły: teologiczny, animacji modlitwy za Synod, prawny, liturgiczny, katechetyczny, ds. młodzieży, ds. duchowieństwa i osób konsekrowanych, ds. rodziny, ds. duszpasterstwa parafialnego, ds. ewangelizacji, ds. mediów

Obecny synod tarnowski rozpoczął się 14 grudnia 2016 r. i przebiega pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”. Poprzedni, IV Synod Diecezji Tarnowskiej trwał 5 lat i 4 miesiące, od 3 listopada 1980 r. do 11 lutego 1986 r., a jego dewizą były słowa z Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” – „Na obraz Kościoła powszechnego”. Jego efekt to 747 statuty, 12 instrukcji oraz 7 statuty instytucji kościelnych.

Źródło: synodtarnow.pl
om

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram