Do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie, dotarło w tym roku ponad 243 tys. pątników z całego świata, wynika z szacunków wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Jak sprecyzował odpowiedzialny za regionalną agendę ds. turystyki Xosé Merelles, tym samym zanotowano 15-procentowy wzrost liczby pielgrzymów względem 2023 r. Władze regionu Galicji spodziewają się, że wraz ze zbliżającym się Rokiem Świętym oraz Rokiem Jakubowym w 2027 r. grono pielgrzymów będzie stale rosnąć.
– Santiago de Compostela ma dziś ogromne znaczenie nie tylko religijne, ale również społeczno-kulturalne dla całego regionu Galicji – stwierdził Merelles, przypominając, że osłabienie ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela nastąpiło jedynie wskutek tak zwanej pandemii koronawirusa w latach 2020-2021.
W 2022 r., czyli po usunięciu restrykcji w Hiszpanii i Portugalii, przybyło inicjatyw promujących pielgrzymki do Santiago de Compostela.
Katedra w tym północno- hiszpańskim mieście uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego w Europie i celu licznych pielgrzymek.
KAI/oprac. FA