Katoliccy imigranci z Indii doczekali się w końcu swoich parafii w Europie. Jedna z nich została erygowana pod wezwaniem św. Alfonsa, druga świętych Kuriakose i Eufrazii. Obie znajdują się w brytyjskiej diecezji Lancaster. W uroczystości otwarcia parafii udział wziął kard. George Alencherry, głowa katolickiego Kościoła Syromalabarskiego.
Chrześcijaństwo w Indiach ma długą tradycję odwołującą się do misji ewangelizacyjnej św. Tomasza Apostoła. Największe skupisko wyznawców Chrystusa żyje w stanie Kerala na Wybrzeżu Malabarskim, na południowym zachodzie kraju. Łącznie chrześcijan w tym azjatyckim kraju żyje ponad 70 milionów, a ich liczba stale i dynamicznie wzrasta.
Wesprzyj nas już teraz!
Syromalabarski Kościół katolicki powrócił do wspólnoty z Rzymem po synodzie w Diamper w 1599, jednak w późniejszym okresie część duchownych dokonała schizmy. Dzisiaj indyjscy katolicy dzielą się między różne konfesje i obrządki.
Syromalabarski Kościół katolicki liczy około 4 milionów wiernych, z których duża część żyje na emigracji w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, dla której Indie stanowiły niegdyś kolonię. Papież Jan Paweł II nadał mu status Kościoła arcybiskupiego większego. Podobnie uczynił wobec Syromalankarskiego Kościoła katolickiego, kolejnego Kościoła w Indiach pozostającego we wspólnocie z Rzymem.
Powstanie w angielskiej diecezji Lancaster dwóch parafii syromalabarskich jest pewnego rodzaju przełomem. Niegdyś to Europejczycy zakładali chrześcijańskie parafie na innych kontynentach. Obecność w Wielkiej Brytanii wiernych Syromalabarskiego Kościoła katolickiego może wpłynąć pozytywnie na upadającą duchowość niegdysiejszego imperium.
– Nie ma wątpliwości, że obecność wspólnoty syromalabarskiej w naszej diecezji będzie dla nas wielkim błogosławieństwem. Na pewno zadziwi nas ona żarliwą pobożnością i wiernością swojej wierze – powiedział bp Michael Campbell ordynariusz diecezji Lancaster podczas uroczystości otwarcia parafii św. Alfonsa oraz świętych Kuriakose i Eufrazii. W ceremonii udział wziął kardynał George Alencherry.
Kolejnym przykładem wzmacniania się społeczności katolików Wschodu w Europie jest rozpoczęcie działalności klasztoru sióstr Matki Karmelu, zgromadzenia zakonnego należącego do tego Kościoła Syromalabarskiego. Zakon otwarto w Preston.
Źródło: pl.radiovaticana.va
MWł