1 lipca 2016

Wietrzenie kadr w MSZ? Na celowniku IPN 35 dyplomatów ukrywających współpracę z bezpieką

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

W latach 2007–2016 Instytut Pamięci Narodowej aż 35 razy wnioskował o wszczęcie procesów lustracyjnych wobec dyplomatów, którzy zataili fakt bycia funkcjonariuszami bądź konfidentami bezpieki PRLu. Taka przeszłość nie była dla ministra Radosława Sikorskiego przeszkodą, by wyznaczać ich na zagraniczne placówki.

 

Jak wskazała „Gazeta Polska Codziennie” powołując się na informacje Biura Lustracyjnego IPN z podsumowania 9-letniego okresu działalności, na wniosek Instytutu sądy sprawdziły oświadczenia lustracyjne m.in. b. wiceszefów MSZ, radcę-ministra i sekretarzy Ambasady RP w Moskwie oraz ambasadorów w Pekinie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biuro Lustracyjne IPNu skierowało w tym okresie do sądów 35 wniosków o wszczęcie postępowań lustracyjnych. Instytut zajął też stanowisko w jednym procesie autolustracyjnym – powiedział „Codziennej” p.o. Dyrektora Biura Lustracyjnego prokurator Edyta Karolak.

 

W większości przypadków wydano prawomocne orzeczenia stwierdzające kłamstwo lustracyjne dyplomatów. Tylko w sześciu procesach lustracyjnych sąd wydał prawomocne orzeczenie, stojące w sprzeczności ze stanowiskiem IPN‑u. W tych sytuacjach sądy uznawały, wbrew IPN‑owi, że dyplomata nie dopuścił się kłamstwa lustracyjnego.

 

Jak informuje gazeta, lustrowani mimo prawomocnych wyroków, szukali szans przed Sądem Najwyższym, a sześciu z nich złożyło skargi kasacyjne. W jednym przypadku SN zmienił prawomocne orzeczenie sądu apelacyjnego.

 

 „Chodzi o kontrowersyjne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Macieja Kozłowskiego. SN w 2013 r. uznał, że kontakty z SB b. wiceministra spraw zagranicznych RP nie miały wszystkich znamion tajnej współpracy. SN zignorował jednoznaczne stanowisko sądów I i II instancji, które nie miały wątpliwości, aby skazać Kozłowskiego” – napisała „GPC”. Jak przypomniał dziennik, sąd orzekał wówczas pod kierownictwem Witolda Płóciennika, sędziego który w stanie wojennym „wydawał wyroki za działalność antykomunistyczną”.

 

Jak dodaje „GPC” lustracja w MSZ trwa, a kolejne procesy niebawem ruszą.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram