Dzisiaj

Wilki wchodzą do miast. Ewa Zajączkowska-Hernik: ich populacja powinna zostać w Polsce zredukowana

Internet obiega film z Gorzowa Wielkopolskiego, na którym widać, jak wieczorową porą wilki spacerują po ulicach miasta i nie reagują na odganianie kierowcy. To groźne zwierzę, z którym przypadkowy kontakt może zakończyć się tragicznie. Ewa Zajączkowska-Hernik oceniła, że skoro dochodzi do tego rodzaju sytuacji, to populacja wilka powinna zostać zredukowana – póki nie jest za późno.

„Populacja wilka powinna zostać w Polsce zmniejszona i nie zapraszam do dyskusji, bo nie ma o czym. Musi dość do tragedii, by do ekooszołomstwa dotarło, jak dużym niebezpieczeństwem jest brak kontroli liczebności wilków w Polsce? Może jak jakiś piesek któregoś z ministrów środowiska zostanie pożarty, to się ockną?” – napisała europoseł Konfederacji.

Wilk w mieście to rzadki widok, bo też liczebność tych zwierząt w Polsce nie jest duża. Szacuje się, że w sezonie 2022/2023 w naszym kraju 2 żyło 866–4 270 osobników. Niemniej faktem jest, że wilki co coraz częściej spotykanymi zwierzętami. Takie ostrzeżenia pojawiały się w ostatnim czasie np. w podkarpackich gminach. Ale nie tylko. Pod koniec stycznia 2025 roku ostrzeżenie przed wilkami wydała małopolska gmina Czchów.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak poradzić sobie z wilkami? Sprawa nie wygląda optymistycznie. Warto w tym kontekście spojrzeć na walkę z innym dzikim zwierzęciem, które stało się już prawdziwą plagą – nie tylko na wsiach, ale i w miastach – dzikiem. Walka z nim kuleje. Należy więc sądzić, że z wilkiem lepiej nie pójdzie. Szczególnie, że jest to gatunek objęty ścisłą kontrolą, a za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy wilk rzeczywiście jest zagrożeniem dla człowieka? Tylko w chwili spotkania – odpowiedziałby zapewne żartem Jan Brzechwa, przywołując swoją rymowankę dla dzieci:

Powiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym wilku:
Gdyby nie był na obrazku,
Zaraz by cię zjadł, głuptasku.

Jak należy się zachować, kiedy spotka się wilka? Są one najczęściej płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia – tłumaczy urząd gminy Czchów. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy są dokarmiane i zostaną przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 71 577 zł cel: 500 000 zł
14%
wybierz kwotę:
Wspieram