2 listopada 2018

Wilno: antypolski akt wandalizmu na cmentarzu. „Zniknęły” biało-czerwone wstęgi [VIDEO]

(WilnotekaLT/YouTube)

„Przykrym incydentem kończy się w Wilnie Dzień Wszystkich Świętych. Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy” – podał późnym wieczorem 1 listopada portal wilnoteka.lt.

1 listopada po zapadnięciu zmroku serwis otrzymał informację, że z większości polskich pomników zerwano biało-czerwone wstążki. Część z nich leżała między krzyżami. Nie ma jednak mowy o przypadku – uważają osoby, które kilka godzin wcześniej widziały wstążki znajdujące się na swoich miejscach. Ich zdaniem mamy do czynienia z celowym aktem wandalizmu, gdyż „ktoś metodycznie zrywał każdą biało-czerwoną wstążkę”.

„Mogły one zawadzać komuś, kto w święto zmarłych przyszedł tu oddać hołd pamięci litewskim żołnierzom lub działaczom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej” – czytamy na polskim portalu.

Wesprzyj nas już teraz!

Ozdabianie krzyży i pomników na polskich cmentarzach wojskowych biało-czerwonymi wstęgami to tradycja istniejąca na Wileńszczyźnie od wielu lat. Zadania dekorowania podejmują się zwykle polscy uczniowie i harcerze. Nie inaczej było w tym roku. Tym razem jednak komuś przeszkadzała ta forma upamiętnienia spoczywających w ojczystej ziemi Polaków – nie sposób mówić inaczej, gdyż w chwili powstawania niepodległej Litwy oraz niepodległej Polski największą grupę etniczną w mieście stanowili Polacy. Dalej plasowała się populacja żydowska. Narodowość litewską deklarowało w roku 1915 ledwie 2,6 proc. mieszkańców miasta. Z kolei w spisie z roku 1931 widać wyraźny spadek tego współczynnika w mieście pełniącym aktualnie obowiązki stolicy Republiki Litewskiej.

Na Nowej Rossie leżą koło siebie żołnierze polscy i litewscy – ofiary walk o miasto z lat 1919-1920. W ostatnich dekadach „różne litewskie organizacje ułożyły kilka płyt, upamiętniających wojskowych i polityków, działaczy przedwojennej Litwy, którzy zginęli gdzieś na Wschodzie, po wywiezieniu przez Sowietów. Jedna z płyt jest dedykowana ofiarom okupacji 1920-39 i 1940-90 – ta pierwsza data dotyczy okupacji Wileńszczyzny przez II RP” – zauważa Wilnoteka.

Litewski władze nie zgadzają się na przywrócenie orła zdobiącego do roku 1939 kolumnę między polską a litewską kwaterą. Znajduje się na niej napis „Wolno swym wybarcom”. „Obecnie polskie organizacje przy wsparciu MKiDN planują przeprowadzić renowację właśnie tych krzyży na Nowej Rossie, z których zostały zerwane biało-czerwone wstążki” – czytamy.

 

 

Relacja video portalu Wilnoteka:

 

Źródło: wilnoteka.lt / l24.lt
MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 37 300 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram