Climate Home podaje, że wiodące fundusze operujące w Europie, które utrzymują, że są „zielone”, inwestują swoje aktywa w wielkie spółki węglowe w Indiach, Chinach, Indonezji, RPA czy USA. Tym samym, jak sugeruje portal, postępują wbrew porozumieniu ONZ z 2021 r., na mocy którego państwa powinny ograniczyć zużycie paliw kopalnych.
Z analizy Climate Home i partnerów medialnych wynika, że inwestorzy operujący w Europie mają udziały o wartości co najmniej 65 mln dolarów w największych spółkach węglowych w Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Indonezji i Republice Południowej Afryki w ramach funduszy przeznaczonych na „promowanie celów środowiskowych i społecznych” zgodnie z przepisami UE.
Przedsiębiorstwa, w które inwestują fundusze to „pięciu największych na świecie trucicieli”. Jak dodano, chodzi między innymi o fundusze BlackRock i Fideuram, spółkę zależną największego włoskiego banku Intesa Sanpaolo. Większość firm, które przebadano jest sygnatariuszami Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ) – sojuszu, którego członkowie zobowiązali się do szybkiego odchodzenia od inwestowania w paliwa kopalne i do promocji inwestycji przyjaznych dla klimatu.
Wesprzyj nas już teraz!
Zarządy funduszy przekonują, że ich polityka nie kłóci się ani z Porozumieniem paryskim w sprawie klimatu, ani z regulacjami ekologicznymi UE.
Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w 2021 r. kraje zgodziły się przyspieszyć działania na rzecz dekarbonizacji poprzez „stopniowe wycofywanie «nieobniżonej» energetyki węglowej”. Chodzi o energię wytwarzaną z węgla bez udziału technologii związanych z wychwytywaniem dwutlenku węgla itp.
Od tego czasu jednak wydobycie węgla wzrosło, przynosząc kolosalne zyski inwestorom. Wybudowano także więcej nowych elektrowni węglowych, głównie w Chinach, Indiach i Indonezji.
W innym kierunku zmierza UE, która w 2021 r. przyjęła regulacje mające zniechęcić do „ekościemy”. Art. 8 unijnego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR) miał przeciwdziałać inwestycjom w paliwa kopalne. Odnosi się on do funduszy, które mają „cechy środowiskowe i społeczne”. Podobnie art. 9 dotyczący zrównoważonego rozwoju. Regulacja miała zapewnić obywatelom większą jasność co do tego, gdzie zarządzający aktywami inwestują ich pieniądze, by podejmowali bardziej świadome decyzje.
Jednak grupa europejskich organów nadzoru rynku finansowego zauważyła, że regulacje unijne przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego i teraz organy te domagają się przeglądu systemu regulacji. W specjalnym liście skierowanym do Komisji Europejskiej napisano: „Produkty o statusie art. 8 lub art. 9 były od początku wykorzystywane w materiałach marketingowych jako znaki jakości dotyczące zrównoważonego rozwoju, co w konsekwencji stwarza ryzyko ekościemy i niewłaściwej sprzedaży”.
W opinii Lary Cuvelier, specjalisty od tzw. funduszy zrównoważonych w Reclaim Finance, „Opinia publiczna wciąż jest wprowadzana w błąd, jeśli chodzi o fundusze zrównoważone”. Wynika to m.in. z tego, że brak jest klarownych kryteriów określających, co można, a czego nie można uwzględnić jako „zielone” inwestycje.
W rezultacie, pod przykrywką „zielonych” funduszy inwestuje się w spółki wydobywcze, takie jak Coal India i China Shenhua oraz w indonezyjską Adaro Energy, a także w gigantycznych producentów energii węglowej, takich jak NTPC w Indiach i China Resources Power Holdings.
Wszystkie te spółki nie tylko nie zamierzają zaprzestać swojej działalności, ale będą zwiększać wydobycie węgla na dużą skalę.
Indyjski gigant, spółka Coal India, która jest największym na świecie producentem węgla, w ub. roku wydobyła 773 mln ton „czarnego złota”, a docelowo zamierza wydobywać 1 miliard ton węgla w latach 2025–2026. Będą otwierane nowe kopalnie i rozbudowywanych kilkadziesiąt istniejących.
Indyjski gigant państwowy wskazał w swoim raporcie rocznym, iż największe zagrożenie dla jego działalności stanowią „naciski organów międzynarodowych, takich jak ONZ, aby przestrzegać Porozumienia paryskiego”.
W ciągu ostatniego roku wartość akcji Coal India wzrosła ponad dwukrotnie w związku ze wzrostem popytu na energię z powodu ekstremalnych upałów.
Państwowy gigant górniczo-energetyczny China Shenhua planuje zainwestować jeszcze w tym roku ponad 1 miliard dolarów w rozbudowę floty elektrowni węglowych i budowę nowych kopalni węgla.
Udziały w spółkach węglowych ma włoski fundusz Fideuram, oddział największego włoskiego banku Intesa Sanpaolo, ale także amerykański Alliance Bernstein i Mercer, spółka zależna największego na świecie brokera ubezpieczeniowego Marsha McLennana.
Fundusze operujące w Europie tłumaczą, że promują w krajach wschodzących cele środowiskowe i społeczne, w tym „zapobieganie zmianom klimatycznym” i „redukcję emisji gazów cieplarnianych” poprzez wykluczenie inwestycji w spółki „czerpiące co najmniej 25% przychodów” z wydobycia, produkcji i dystrybucji energii elektrycznej związanej z węglem.
Climate Home utrzymuje, że fundusze obejmują inwestycje w co najmniej sześciu głównych spółkach węglowych zajmujących się wyłącznie lub głównie wydobyciem węgla lub wytwarzaniem energii.
Rzecznik Fideuram poinformował, że „inwestycje w sektorach o wysokiej emisji dwutlenku węgla nie są sprzeczne z celami SFDR, które dotyczą przejrzystości inwestycji w zrównoważony rozwój, ani z Porozumieniem paryskim, które promuje przejście na niskoemisyjną gospodarkę węglową”.
ClimateHome zwraca uwagę, że europejskie fundusze inwestują w spółki produkujące węgiel koksujący – lub węgiel metalurgiczny (met) – wykorzystywany do produkcji stali. Przykładowo Goldman Sachs ma kilkumilionowe udziały w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, największym producencie węgla w Europie oraz Shanxi Meijin w Chinach. BlackRock oferuje indeksy śledzące fundusze ETF, które obejmują inwestycje w SunCoke, wiodącego producenta węgla kamiennego w USA i Brazylii, Warrior Met z siedzibą w Alabamie i Shanxi Meijin.
Pod koniec 2022 r. Komisja Europejska rozpoczęła przegląd stosowania SFDR pod kątem aktualizacji zasad zrównoważonego finansowania. Proces ten ma dokończyć nowa KE.
Źródło: climatechangenews.com
AS