Po ujawnieniu przez media skandalicznych szczegółów projektu tak zwanej ustawy wiatrakowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział rozdzielenie inicjatyw ustawodawczych dotyczących mrożenia cen energii oraz wznoszenia wiatraków.
– Najprawdopodobniej te dwa tematy zostaną rozdzielone i jednym tematem zajmie się Sejm natychmiast, mówię tutaj o tej kwestii mrożenia cen energii, a drugim tematem (…) uwolnienia energii z wiatru na lądzie zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego – stwierdził podczas konferencji prasowej marszałek Hołownia.
Wesprzyj nas już teraz!
Lider Polski 2050 przekonywał, że inicjatorzy projektu nie zamierali ani nikogo wywłaszczać, ani umożliwić wznoszenia wiatraków na terenie parków narodowych. – Te osławione 300 metrów dotyczyło małych turbin, które rolnik mógłby chcieć sobie postawić w swoim gospodarstwie, tylko to wszystko nie zostało w tym tempie właściwie wytłumaczone – stwierdził.
Jak pisał we wtorek portal Onet.pl, „projekt dotyczący stawiania turbin wiatrowych ma zostać wyłączony z ustawy zamrażającej ceny prądu i zostanie złożony w Sejmie jako projekt rządowy po przejęciu rządu przez nową większość”. Miał to być efekt osobistej interwencji Donalda Tuska.
Wirtualna koalicja obecnej większości parlamentarnej przygotowała projekt nowelizacji, która pod przykryciem wspierania odbiorców energii poprzez zamrożenie cen energii do końca pierwszego półrocza przyszłego roku, zawiera także przepisy znacznie ułatwiające stawianie farm wiatrowych i wiatraków. Jak ostrzegali m.in. przedstawiciele Konfederacji, to inicjatywa obliczona na korzyść lobbystów.
„Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego” – wyjaśnia portal DoRzeczy.pl.
Źródło: DoRzeczy.pl
RoM
Kto skorzysta na ustawie wiatrakowej? Niemieckie firmy zwolnione z podatku