10 kwietnia 2013

Tzw. bitcoin, czyli wirtualna moneta służąca m.in. do przeprowadzania transakcji internetowych osiągnęła kolejny rekord, przekraczając 185 dolarów, podczas gdy jeszcze w piątek trzeba było za nią zapłacić 170 dolarów. Wirtualnej monecie będzie również poświęcona konferencja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, która odbędzie się 19 kwietnia 2013 r.

 

Bitcoin to wirtualna waluta, niezależna od banków centralnych, która jest używana do przelewów internetowych, ale też w handlu w świecie realnym. Kilka dni temu za 300 jednostek bitcoin, czyli równowartość 39 tys. dolarów według ówczesnej wyceny, sprzedany został luksusowy Porsche Cayman z 2007 roku. Nabywca samochodu swoją wirtualną walutę nabył, gdy wyceniana ona była na około 4 dol. Oznacza to, że auto kosztowało go 1,2 tys. dolarów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wzrostowi wyceny wirtualnej waluty sprzyja niestabilna sytuacja na rynkach, w tym kryzys na Cyprze. Twórcy systemu bitcoin zapewniają, że liczba wirtualnych monet nigdy nie przekroczy 21 milionów. Oprogramowanie było sprawdzane i pozytywnie ocenione przez ekspertów m.in. z uniwersytetu Harvarda, czy Microsoftu. Pojawiają się jednak ostrzeżenia, że wraz z szybkim zyskiwaniem jednostek bitcoin na wartości rośnie kolejna bańka spekulacyjna. Gwoli precyzji należy stwierdzić, że w systemie pustego pieniądza bez jakiegokolwiek zakotwiczenia i realnej wartości bańka spekulacyjna może potencjalnie dotyczyć wszystkich dziedzin aktywności finansowej człowieka.

 

Systemowi wirtualnej monety została poświęcona konferencja „Bitcoin, a wolność gospodarcza” na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaplanowana na 19 kwietnia br. na godzinę 12:00. Organizatorem jest prof. Leszek Dziawgo wraz z trzema studenckimi kołami naukowymi: Prawa Nowych Technologii, Forum e-Biznesu oraz PROGRES. Poruszonymi podczas konferencji tematami będą wolność gospodarcza, oszczędzanie i lokowanie kapitału, perspektywy ekonomiczne w najbliższych latach, nowe technologie w dziedzinie bankowości i finansów, a także złoto jako prawdziwy pieniądz.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: forsal.pl, sknpnt.umk.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram