W 2009 r. u 42-letniej imigrantki z Kamerunu francuscy lekarzy odkryli nowy szczep wirusa HIV. Ewolucja wirusa wciąż trwa – zauważają badacze. Z kolei rosyjscy naukowcy wyodrębnili w ostatnim czasie nowy podtyp wirusa, który odpowiada za ponad połowę zakażeń mających miejsce na terenach Syberii.
W przypadku Kamerunki zwykłe testy dają nietypowy wynik, co stało się przyczyną kolejnych badań. Sprawą zajął się zespół doktora Jeana-Christophe’a Plantiera. O wynikach podjętych prac naukowcy poinformowali na łamach „Nature Medicine”. Jak się okazuje, chodzi o zupełnie nowy, nieznany do tej pory szczep wirusa.
Wesprzyj nas już teraz!
O ile źródłem zakażenia mógł być kontakt z krwią i mięsem małp, takie źródło zakażenia zostało wykluczone. 42-letnia Kamerunka zaraziła się od innego człowieka, choć jest jak dotąd jedynym zdiagnozowanym nosicielem tego szczepu. Badania w tym zakresie prowadził zespół Jean-Christophe’a Plantiera, w skład którego weszli Marie Leoz, Jonathan E. Dickerson, Fabienne De Oliveira, François Cordonnier, Véronique Lemé i inni.
Z kolei w Rosji odkryto nowy podtyp wirusa HIV-1 oznaczony jako „02_AG/A”. Po raz pierwszy z zachodzących zmian naukowcy zdali sobie sprawę już w 2006 roku obserwując skalę zakażeń w Nowosybirsku. Dziś ten podtyp odpowiada za ponad połowę zakażeń, do których dochodzi na Syberii. Między 2007 a 2012 liczba nosicieli zdiagnozowanych tylko w tym mieście skoczyła z dwóch do 15 tysięcy. Ten sam podtyp został zidentyfikowany także w Czeczenii, Kirgistanie i Kazachstanie. Najprawdopodobniej liczba zakażeń przewyższa inny spośród aktualnie najgroźniejszych szczepów – A(I).
Specjaliści wskazują, że oznacza to kolejne komplikacje. Środki stosowane do tej pory w przypadku znanych podtypów i szczepów wirusa mogą nie być tak skuteczne. Dokonane odkrycia wymagają kolejnych badań.
Źródło: nature.com / en.ria.ru
mat