29 sierpnia 2023

Wizyta Franciszka w Mongolii. W tle Chiny, Rosja i wojna na Ukrainie

(fot. wallaperflare.com; Flickr)

Papież Franciszek 1 września udaje się na trzydniową pielgrzymkę do Mongolii, w której żyje około 1,5 tys. katolików. Hasłem przewodnim jest: „Wspólna nadzieja”. Spotka się z władzami kraju i korpusem dyplomatycznym. Weźmie udział w wydarzeniu międzyreligijnym i uroczyście otworzy centrum charytatywne w Ułan Bator. Watykańska dyplomacja podkreśla, że ważny podczas pielgrzymki Ojca Świętego jest „aspekt współpracy” z Mongolią, krajem położonym między Rosją a Chinami, który otwiera się na Zachód. 

Ojciec święty w niedzielę po modlitwie „Anioł Pański” podkreślił, że udaje się z „wizytą bardzo upragnioną” do Mongolii. Marzy o tym, „aby wziąć w ramiona Kościół niewielki liczebnie, ale tętniący wiarą i miłosierdziem”.

Wspólnota katolicka w Mongolii liczy ponad 1400 wiernych, a na jej czele stoi kardynał z Włoch, Giorgio Marengo.

Wesprzyj nas już teraz!

Agencja KAI sugeruje, że „wizyta jest w pewnym sensie realizacją zamiaru św. Jana Pawła II, który wybierał się do Mongolii w 2003 roku, aby osobiście poświęcić katedrę w Ułan Bator i udzielić święceń biskupich ówczesnemu prefektowi apostolskiemu ks. Wenceslo Padilli. Jednak z powodu stanu zdrowia papież musiał zrezygnować z tej podróży i zamiast niego uroczystościom w Ułan Bator przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe”.

Chociaż Kościół w Mongolii jest jednym z najmniejszych i najmłodszych na świecie (około dziewięć parafii, w których pracuje 75 zagranicznych misjonarek i misjonarzy z 12 wspólnot zakonnych), to jednak ma się dość szybko rozwijać. Spośród 29 posługujących tam księży, dwóch pochodzi z Mongolii – pierwszy został wyświęcony w 2016, drugi w 2021 roku.

Jeszcze w 2003 r. w kraju żyło zaledwie 170 katolików. Chrześcijanie na terenie Mongolii byli obecni od VII wieku (nestorianie potępieni na Soborze Efeskim w 431 roku). Z czasem mieli zyskać wpływy na dworze chanów (nestoriankami były matka i żona chana Hulagu), ale potem zostali wytępieni przez muzułmańskiego władcę Timura.

W 1245 r. papież Innocenty IV – w następstwie najazdów tatarskich na tereny polskie – wysłał misję dyplomatyczną na dwór chana, która miała go przekonać do przyjęcia chrztu. Na jej czele stanął franciszkanin o. Giovanni da Pian del Carpine, a towarzyszył mu o. Benedykt Polak. Zakończyła się ona jednak niepowodzeniem. Władca (Gujuk, wnuk Czyngis-Chana) odrzucił propozycję przyjęcia wiary chrześcijańskiej.

Później, w XVII-XVIII wieku działalność misyjną prowadzili jezuici i franciszkanie, a od XIX wieku misjonarze z Scheut. W 1840 roku powstał wikariat apostolski Mongolii (obejmujący głównie część północnych Chin), który w 1883 roku podzielono na trzy jednostki: Mongolii Południowo-Zachodniej, Wschodniej i Środkowej. Z tej ostatniej w 1922 roku wyłoniono misję „sui iuris” Mongolii Zewnętrznej, którą później przemianowano na misję Urgi (dzisiejsze Ułan Bator).

Wraz z rozszerzaniem się wpływów Sowietów w Mongolii postępowały prześladowania religijne. KAI podaje, że od 1944 aż do 1990 roku w kraju działał jedynie buddyjski klasztor Gandan w Ułan Bator.

Rozwój katolicyzmu był możliwy po upadku reżimu komunistycznego w latach 90. ub. wieku. Do kraju przybyli wówczas misjonarze, głównie z Filipin i Korei Południowej.

Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Mongolią 4 kwietnia 1992 r., dziesięć lat później papież Jan Paweł II podniósł Ułan Bator do rangi prefektury apostolskiej.

Szefujący Kościołowi w Mongolii kardynał Marengo jest najmłodszym kardynałem w Kościele katolickim.

Prawie 90 proc. z 60 proc. wszystkich osób mieszkających w Mongolii i deklarujących przywiązanie do religii to buddyści (lamaizm, czyli buddyzm tybetański). Jest też niewielki odsetek wyznawców prawosławia, islamu i szamanizmu. Prawie 40 proc. osób deklaruje, że jest ateistami.

Papież Franciszek weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym. Będzie rozmawiał z prezydentem, szefem rządu oraz innymi przedstawicielami władz i społeczeństwa mongolskiego. Zainauguruje również działalność katolickiego ośrodka społecznego: Dom Miłosierdzia dla ofiar  przemocy domowej, osób bezdomnych i migrantów.  

Komentatorzy zwracają uwagę, że Mongolia utrzymuje silne więzi z Chinami i Rosją, a ostatnio do tego grona dołączyły Stany Zjednoczone.

Mongolia importuje z Rosji 90% swoich produktów naftowych. Wstrzymała się od potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dyplomaci wskazywali, że Mongolia mogłaby być miejscem potencjalnych negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją.

Do Mongolii wraz z papieżem udaje się kard. Matteo Zuppi, który wcześniej odwiedził Kijów, Waszyngton i Moskwę, prowadząc „ofensywę pokojową”. Papież polecił mu także kontynuację „ofensywy” wokół Pekinu.

Mongolia utrzymuje również dobre stosunki z Chinami. Do stolicy kraju ma przybyć delegacja z Hongkongu złożona z około 30 katolików z biskupem Chow na czele.

W tym czasie, gdy Franciszek będzie odwiedzał Mongolię, w Chinach wejdą w życie przepisy dotyczące zarządzania miejscami działalności religijnej, zabraniające eksponowania symboli religijnych na zewnątrz, nakazujące wspólnotom religijnym „odzwierciedlać podstawowe wartości socjalistyczne” i ograniczać wszelką działalność religijną do miejsc kultu zatwierdzonych przez rząd w Pekinie.

W zeszłym miesiącu Watykan ogłosił, że zatwierdzi nominację biskupa Szanghaju, wcześniej mianowanego przez władze chińskie bez zgody Stolicy Apostolskiej. To druga nieautoryzowana nominacja Pekinu od listopada 2022 r.

Niedawno premier Mongolii odwiedził Chiny, wskazując, że chce wynieść relacje z tym krajem „na nowy poziom”. Podpisał umowę na budowę połączenia kolejowego o wartości 1,8 miliarda dolarów.

Jednocześnie, podczas oficjalnej wizyty w Waszyngtonie na początku sierpnia premier Mongolii mówił, że USA są ich „trzecim sąsiadem” i zgodził się na otwarcie dostępu dla Amerykanów do metali ziem rzadkich. Podpisano także umowę o „otwarciu nieba”, umożliwiającą Mongolian Airlines pierwsze loty do Ameryki.

Wizyta papieża będzie oceniania przede wszystkim z perspektywy politycznej i możliwości zaprowadzenia pokoju na Ukrainie.

Rosyjski serwis TASS podał, że przy okazji pielgrzymki do Mongolii, Franciszek mógłby się spotkać z patriarchą Cyrylem na moskiewskim lotnisku – jako neutralnym gruncie.

Źródła: KAI, catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 144 317 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram