Jesienią Wojskowe Komendy Uzupełnień rozpoczną nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W całym kraju powstanie 17 brygad. Pierwsze z nich, jeszcze w tym roku. W tworzeniu formacji ważną rolę spełniać będą członkowie organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych.
Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 50 tys. żołnierzy. Jak przypomina niezalezna.pl, formacja będzie pełnowartościowym rodzajem sił zbrojnych. „Docelowo w całym kraju ma powstać 17 brygad, po jednej na każde województwo, a na terenie województwa mazowieckiego, ze względu na jego dużą powierzchnię, będą stacjonowały dwie takie brygady. Każda z nich ma liczyć od 1,5 tys. do 3 tys. żołnierzy. Na poziomie powiatu mają powstawać kompanie wspomagane przez lokalne organizacje proobronne” – podkreślono.
Wesprzyj nas już teraz!
W kompaniach powiatowych znajdzie się po ok. 100 wojskowych. Żołnierze będą odbywać szkolenia średnio 30 dni w roku. – Siły te w czasach wolnych od konfliktów militarnych mogłyby być wykorzystane przez samorządy np. w walce ze skutkami klęsk żywiołowych -mówi „Codziennej” Grzegorz Kwaśnik, pełnomocnik MON-u do spraw tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
Pierwsze trzy brygady Wojsk Obrony Terytorialnej powstaną w województwach podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Swoją działalność mają rozpocząć już na przełomie 2016 i 2017 r. Żołnierzem WOT może zostać każda osoba, która „ma polskie obywatelstwo, odpowiednie warunki zdrowotne i chęć działania na rzecz swojej Ojczyzny”.
Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń od kandydatów na oficerów przyszłych jednostek obrony terytorialnej. – Z całego kraju wpłynęło ponad 800 aplikacji, z tego większość pochodziła z województw wschodniej Polski: lubelskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego – tłumaczy Kwaśnik.
Proces tworzenia, szkolenia oraz organizacji wszystkich 17 brygad, a także kompanii OT ma się zakończyć w 2022 r.
Źródło: niezalezna.pl
MA