24 sierpnia 2017

Władimir Putin i kardynał Parolin o wspólnych „wartościach humanitarnych” i kryzysie w Wenezueli

(Władimir Putin i kard. Pietro Parolin. FOT.Mikhail Metzel/TASS/FORUM)

W tym samym czasie, gdy watykański sekretarz stanu rozmawiał z prezydentem Rosji, prosząc go o pomoc w rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli, tamtejszy prezydent Nicolas Maduro zaapelował do papieża Franciszka o pomoc w powstrzymaniu ewentualnej interwencji amerykańskiej w jego kraju.

 

Władimir Putin, który spotkał się z kard. Pietro Parolinem 23 sierpnia w czarnomorskim kurorcie Soczi podziękował watykańskiemu dyplomacie za „zaufanie i konstruktywny dialog” między Rosją a Stolicą Apostolską. – Cenimy zaufany i konstruktywny dialog, jaki rozwinął się między Stolicą Apostolską a Rosją – mówił, dodając, że „staramy się konsekwentnie realizować porozumienia osiągnięte podczas moich kontaktów z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Ta wizyta i spotkanie odbywają się w ważnym czasie w odniesieniu do naszych dwustronnych stosunków międzypaństwowych, a także w odniesieniu do stosunków między Stolicą Apostolską a Rosyjską Cerkwią Prawosławną – stwierdził z kolei watykański sekretarz stanu. – Jeśli chodzi o stosunki dwustronne między Stolicą Apostolską a Federacją Rosyjską, jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju tych stosunków, z inicjatyw i kontaktów, a także z różnych spotkań, które się odbywają – dodał.

 

Podróż kardynała – jak komentuje „Vatican Insider” – wskazuje na pragnienie papieża Franciszka, aby budować relacje z Rosją, krajem odgrywającym coraz ważniejszą rolę na scenie światowej. Putin i kard. Parolin rozmawiali m.in. o sytuacji chrześcijan z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz o wojnie w Syrii i konflikcie ukraińskim.

 

Wcześniej na wspólnej konferencji prasowej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zasugerował, że Rosja może pomóc w rozwiązaniu kryzysu politycznego i gospodarczego w Wenezueli. Kardynał – były nuncjusz papieski w Wenezueli – podkreślił, że Rosja może mieć silną pozycję pośrednika prowadzącego do ugody politycznej ze względu na swoje tradycyjne więzy z tym krajem. Powiedział również, że istnieje obecnie pozytywny klimat dla zorganizowania w przyszłości podróży papieża Franciszka do Rosji.

 

Wizyta kard. Parolina miała silny wymiar ekumeniczny i obejmowała spotkanie z liderem rosyjskiej Cerkwii Prawosławnego patriarchą Cyrylem. W lutym 2016 roku papież Franciszek spotkał się z nim na Kubie.

 

Rosyjski przywódca wyraził również wielkie zadowolenie z dialogu między dwoma wspólnotami. – Nie ma wątpliwości, że wspólne wartości humanitarne, które Stolica Apostolska i Rosyjska Cerkiew Prawosławna podzielają, stanowią fundament dla stosunków między obu kościołami i między Rosją jako państwem a Watykanem – powiedział Putin.

 

Kardynał Parolin zauważył, że stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami odbywają się na różnych poziomach i odnosiły się m.in. do niedawnego wypożyczenia relikwii św. Mikołaja. Rosyjski prezydent podziękował kardynałowi za wypożyczenie z Muzeum Watykańskiego dzieł sztuki na wystawę w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie i „przygotowywanie wspólnych wydarzeń w 2018 roku”.

 

Kardynał Parolin jest pierwszym watykańskim sekretarzem stanu, który odwiedził Rosję od czasu wizyty kardynała Angelo Sodano w 1999 roku. Stosunki między Kremlem a Watykanem nie były najlepsze za papieża Jana Pawła II. Rosyjska Cerkiew Prawosławna oskarżyła polskiego papieża o prozelityzm na terytorium Rosji.

 

Obecnie napięcia koncentrują się na Ukrainie, która częściowo została anektowana przez Rosję w 2014 r. Kardynał Parolin przyznał, że rosyjska Cerkiew uważa istnienie ukraińskiego Kościoła Katolickiego za „problem”. Prawosławni duchowni oskarżają katolików o prozelityzm na Ukrainie i sprzeciwiają się wpływom papieskim w zachodniej części kraju, które postrzegają jako własne terytorium.

 

W tym samym czasie, gdy Parolin przebywał z wizytą w Moskwie, wenezuelski prezydent Nicolas Maduro wezwał Franciszka, aby „zapobiegł wysłaniu wojsk przez Trumpa do Wenezueli”.

 

Maduro przemawiając na konferencji prasowej we wtorek skrytykował watykańskiego sekretarza stanu. Wenezuelski lider powiedział we wtorek, że szanuje „etykę” i „ducha” papieża Franciszka i poprosił go o pomoc w celu wyeliminowania groźby ewentualnej inwazji wojskowej Stanów Zjednoczonych. – Niech papież pomoże nam uniemożliwić Trumpowi wysłanie wojsk w celu inwazji na Wenezuelę – apelował Maduro. – Proszę o pomoc papieża wobec zagrożenia militarnego ze strony Stanów Zjednoczonych. [Proszę], nie porzucaj mnie! Nie zostawiaj nas! – nalegał.

 

Maduro stwierdził również, że ufa, iż Franciszek nadal będzie pomagał w „dialogu, pokoju, zrozumieniu i obronie suwerenności Wenezueli”.

 

Watykan wielokrotnie podejmował próby pogodzenia opozycji z Maduro, próbując doprowadzić obie strony do stołu negocjacyjnego. Stolica Apostolska domaga się jednak spełnienia przez przywódcę wenezuelskiego warunków wstępnych, które obejmują: uwolnienie więźniów politycznych, przeprowadzanie wyborów krajowych i uznanie kryzysu humanitarnego w kraju, co umożliwiłoby przybycie pomocy zagranicznej.

 

Socjalistyczna Wenezuela, posiadająca ogromny potencjał ekonomiczny m.in. ze względu na bogactwa naturalne (jedne z największych rezerw ropy na świecie) wpadła w głęboki kryzys gospodarczy. Wskutek licznych protestów opozycji, domagającej się usunięcia skorumpowanej władzy od kwietnia zginęło ponad 130 osób podczas starć z siłami bezpieczeństwa i paramilitarnymi grupami uzbrojonymi przez rząd.

 

Maduro oskarżył o wywołanie wewnętrznych niepokojów międzynarodowe korporacje i rząd Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA Donald Trump w niedawnym oświadczeniu zagroził wenezuelskim władzom „opcją wojskową”.

 

We wtorek, podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych, kard. Parolin powtórzył przesłanie pokoju i pojednania dla Wenezueli. Poprosił też Rosję o większe zaangażowanie. – Myślę, że Rosja może pomóc, ponieważ tradycyjnie ma więzi z Wenezuelą. Myślę, że może pomóc w ułatwieniu negocjacji i rozmów, które są jedyną drogą, którą Stolica Apostolska może zaakceptować, aby wyjść z tego kryzysu – stwierdził kard. Parolin, odpowiadając na pytania dziennikarzy po spotkaniu z Ławrowem.

 

Rosyjski minister spraw zagranicznych dodał, że Federacja Rosyjska „wspiera inicjatywę Stolicy Apostolskiej od samego początku”. Maduro ogłosił, że niebawem spodziewa się wizyty rosyjskiego prezydenta w swoim kraju.

 

Źródło: vaticaninsider.it / cruxnow.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram