7 czerwca 2021

Władimir Putin podjął decyzję. Rosja wypowiada traktat o otwartych przestworzach

(Pixabay:Дмитрий Осипенко)

Prezydent Rosji podpisał ustawę wypowiadającą traktat o otwartych przestworzach – wynika z doniesień NowostiRIA.

Agencja podaje, że kraje będące depozytariuszami układu, a więc Węgry i Kanada, otrzymają wkrótce informacje o rezygnacji Rosji z członkostwa, która nastąpi za 6 miesięcy.

Tłumacząc ten krok Władimir Putin wskazywał na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy. Nastąpiło to pod koniec roku 2020, a działania w tym kierunku Donald Trump podjął w maju 2020 r.

Ustawę podpisaną w poniedziałek przez Putina wniesiono do rosyjskiej Dumy 11 maja. Końcem tego miesiąca Leonid Słucki, przewodniczący komisji spraw zagranicznych, przekonywał, że jego kraj nie może być członkiem układu, gdyż Europa nie daje gwarancji, że dane o przelotach nad Rosją nie trafią do USA.

Traktat zawarty w roku 1992 dopuszczał, by w ramach paktów o kontroli zbrojeń powietrznych, nad terytoriami sygnatariuszy mogły znajdować się samoloty zwiadowcze (nieuzbrojone). Coroczne plany zakładały ilość lotów obserwacyjnych – zarówno do wykonania jak i przyjęcia.

W sumie stronami paktu były 34 kraje tak z NATO jak i niegdysiejszego Układu Warszawskiego (od roku 1995 – Polska).

Źródło: onet.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie