Prezydent Rosji postawił rosyjskie wojska jądrowe w stan podwyższonej gotowości. Siły nuklearne mają działać w „specjalnym reżimie gotowości bojowej”. Decyzję Władimira Putina krytykuje amerykański Pentagon, który określa te działania jako „niepotrzebne i eskalacyjne”.
Władimir Putin przekazał rozkaz ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, aby postawić w stan gotowości bojowej siły jądrowe Federacji Rosyjskiej. Decyzja miała zapaść w reakcji na rzekomo „agresywne komunikaty” państw sojuszu NATO. „Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym, ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju” – powiedział rosyjski przywódca.
Na reakcję amerykańskiego Pentagonu nie trzeba było długo czekać. „Rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina o postawieniu wojsk jądrowych w stan podwyższonej gotowości, to niepotrzebny i eskalacyjny krok, który czyni sytuację bardziej niebezpieczną” – oświadczył wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
Wesprzyj nas już teraz!
Przyznał jednocześnie, że USA dowiedziały się o decyzji Putina z oficjalnego komunikatu i nie zaobserwowały jeszcze żadnych ruchów wskazujących na wdrożenie tej decyzji przez rosyjskie wojska.
Przedstawiciel resortu stwierdził jednak, że ruch ten może uczynić sytuację znacznie bardziej niebezpieczną, zwłaszcza jeśli dojdzie do nieporozumień lub błędnych kalkulacji.
Omawiając przebieg dotychczasowej kampanii Rosji, przedstawiciel resortu ocenił, że rosyjskie wojska wciąż znajdują się ok. 30 km od Kijowa, a ich postępy – podobnie jak pod drugim największym miastem, Charkowem – zostały spowolnione przez niedobór paliwa i inne problemy logistyczne.
„Walka jest brzydka, brudna, krwawa i nie da się jej całkowicie przewidzieć” – powiedział przedstawiciel resortu. Reprezentant Pentagonu zaznaczył jednak, że mimo heroicznego oporu Ukraińców i problemów najeźdźców, przewaga nadal jest po stronie Rosji, która ma jeszcze duże rezerwy i będzie w stanie rozwiązać kłopoty logistyczne.
Źródło: PAP, gazetaprawna.pl
Oprac. WMa