Mistrzostwa świata w judo, które w poniedziałek rozpoczęły się na Węgrzech stanowią jeden z głównych powodów drugiej w przeciągu 6 miesięcy wizyty Władimira Putina w Budapeszcie. Sport zszedł jednak na dalszy plan, ponieważ media najbardziej interesują polityczne rozmów i negocjacje przywódcy Federacji Rosyjskiej z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Prezydent Rosji zadeklarował m.in., że jego kraj wesprze kwotą 12 miliardów dolarów rozbudowę węgierskiej elektrowni atomowej Paks. Dodał, że jego zdaniem prace związane z tym przedsięwzięciem mogłyby się rozpocząć się już na początku przyszłego roku.
Wesprzyj nas już teraz!
W ocenie Putina elektrownia Paks to tylko jeden z wielu wspólnych projektów Rosji i Węgier, jakie w najbliższym czasie mogą zostać zrealizowane. Dodał, że równie duży nacisk zostanie położony na przemysł farmaceutyczny.
Prezydent Rosji wyraził zadowolenie z „pozytywnych tendencji”, jakie można zauważyć w wymianie handlowej między Moskwą a Budapesztem. – Chciałbym zauważyć, że mimo wszelkich trudności, wyniki ekonomiczne są coraz lepsze. W ubiegłym roku mieliśmy spadek w handlu, jednak mały – 9 procent rocznie, a w pierwszej połowie tego roku – wzrost o ponad dwadzieścia procent. Według różnych szacunków, wzrost ten może sięgać nawet 27 procent – wskazywał. Zaznaczył, że w dużej mierze jest to zasługa rosyjskich inwestycji na Węgrzech, które osiągnęły poziom 1,5 mln dolarów.
Węgierscy przedsiębiorcy nie pozostają dłużni. Putin podkreślił, że w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie z ich strony inwestowaniem w Rosji. – Popieramy to w każdy sposób, pomożemy promować interesy gospodarcze – zapewnił.
Porozumienie między Rosją i Węgrami w sprawie rozbudowy elektrowni atomowej w Paks podpisano na początku roku 2014. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na od 10 do 12,5 miliarda euro. Początkowo Putin strona rosyjska zaproponowała, że sfinansuje w 80 proc. Zgodnie z poniedziałkową deklaracją Putina rosyjskie środki najprawdopodobniej pokryją wszystkie koszty związane z tą inwestycją.
Rozpoczęcie rozbudowy zaplanowano na rok 2018. Ma ona potrwać do około 2025 roku.
Projekt rozbudowy i modernizacji elektrowni jądrowej został skrytykowany przez Austrię. Wiedeń zagroził, że wystąpi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.
W marcu Komisja Europejska zatwierdziła projekt rozbudowy elektrowni stwierdzając, że spełnia ona unijne zasady dotyczące pomocy publicznej. Bruksela również zrezygnowała z postępowania w związku z niejawnym przetargiem.
Dane dotyczące przetargu i umowy węgiersko-rosyjskiej nie będą ujawnione przez najbliższe 30 lat. Taką decyzję podjął parlament węgierski. Partia Orbána, Fidesz poinformowała, że zachowanie tajemnicy jest konieczne „ze względów bezpieczeństwa narodowego”.
Źródło: polskieradio.pl, euractiv.com, hungarytoday.hu
TK, AS