Nowy budżet na obronność jest rekordowo wysoki, a głównym priorytetem są drony – we wszystkich domenach. Mówił o tym szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że z szefem Pentagonu Lloydem Austinem rozmawiał o współpracy gospodarczej Polski i USA w dziedzinie wojskowości.
Wicepremier komentował w ten sposób w rozmowie z PAP i na briefingu dla polskich dziennikarzy rekordowy projekt budżetu obronnego oraz jego czwartkowe spotkanie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie.
Szef MON podkreślił, że w uzgodnionym przez rząd planie wydatków znalazło się prawie 30 mld zł więcej, niż w rekordowym roku ubiegłym i 50 mld więcej, niż rok wcześniej. Sugerował przy tym, że bez zwiększenia nakładów nie byłoby możliwe realizowanie już zawartych kontraktów na zakup uzbrojenia.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeśli chodzi o priorytety dalszych zbrojeń, Kosiniak-Kamysz stwierdził, że najważniejsze są dla niego inwestycje w systemy bezzałogowe we wszystkich domenach, od powietrza, przez siły lądowe i drony morskie.
„To są dla nas największe przestrzenie inwestycji. Toczą się rozmowy w sprawie zdolności produkcyjnych w Polsce, polskich firm przede wszystkim. Korzystamy też z doświadczeń na Ukrainie, tego sprzętu, który się tam przydaje” – powiedział. Podkreślił, że drony pozwolą na „zwielokrotnienie zdolności operacyjnych” polskiego wojska, umożliwiając współpracę z zakupionymi przez Polskę śmigłowcami Apache, czołgami Abrams, czy myśliwcami F-35.
„Dzięki temu, inaczej Polska będzie prowadziła – jeśli doszłoby do takiej konieczności – działania obronne, niż to robi Ukraina, która każdy sprzęt traktuje jakby osobno, nie ma takich zdolności komunikacyjnych i integracyjnych” – powiedział szef MON.
Kosiniak-Kamysz powiedział, że rozmawiał w czwartek z szefem Pentagonu przede wszystkim na temat współpracy przemysłów zbrojeniowych USA i Polski i produkcji uzbrojenia w Polsce.
„Najważniejszy punkt mojej rozmowy z sekretarzem Austinem to wymiana doświadczeń gospodarczych, tworzenie konsorcjów między przemysłem amerykańskim i firmami polskimi. To się udaje – jak np. kontrakt zawarty 12 sierpnia na produkcję 48 wyrzutni Patriot przez Hutę Stalowa Wola” – mówił minister. Powiedział też, że uzyskał też od szefa Pentagonu zapewnienie, że w najbliższych miesiącach USA udostępnią w leasingu 8 śmigłowców Apache od amerykańskiego wojska. Po raz pierwszy o takiej deklaracji mówił jeszcze jego poprzednik Mariusz Błaszczak wiosną ub.r.
Źródło: PAP
Pach