Przywódcy 21 państw zebrali się we Władywostoku, by rozmawiać o liberalizacji handlu, współpracy gospodarczej i problemach regionu. Ze względu na kampanię wyborczą Stany Zjednoczone reprezentuje sekretarz stanu Hillary Clinton.
Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku powstała w 1989 roku w Canberze z inicjatywy państw Azji południowo-wschodniej oraz Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Cerem ugrupowania miało być wypracowywanie stanowisk w spornych kwestiach związanych z polityką celną państw Pacyfiku, współpracą technologiczną i gospodarczą.
Wesprzyj nas już teraz!
Głównym tematem tegorocznego szczytu, w którym dodatkowo uczestniczy ok. 500 biznesmenów, są kwestie infrastruktury komunikacyjnej, liberalizacji handlu, inwestycji w regionie, bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Na członków APEC przypada 58 proc. globalnego produktu krajowego brutto, kraje te zamieszkuje 40 procent ludności ziemi.
Rosja będzie chciała w trakcie szczytu wypromować plany rozwoju Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Rosjanie chcą zaproponować alternatywny szlak transportowy, łączący Europę z Azją, co według oficjalnych szacunków pozwoliłoby krajom APEC zaoszczędzić do 2020 roku 300 miliardów dolarów oraz dalszych 370 miliardów na tranzycie. Wymagałoby to jednak co najmniej 31 miliardów dolarów na inwestycje, służące modernizacji Magistrali Bajkalsko-Amurskiej oraz Rosyjskich Kolei Żelaznych.
Rosjanie chcą także zwiększyć popularność transportu morskiego przez arktyczny Północny Szlak Morski. To najkrótsza droga z Europy do Azji – rejs z Jokohamy do Rotterdamu zajmuje 15-17 dni. Najpopularniejszy obecnie szlak przez Kanał Sueski i Ocean Indyjski można pokonać w ciągu miesiąca. Szlak Północny jest jednak żeglowny jedynie przez 3-4 miesiące w roku.
Źródło: tvp.info
mat