W ostatnim dniu czerwca Rada Miejska Lwowa ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu na projekt odbudowy zniszczonego przez wojska Putina Muzeum Romana Szuchewycza. Obiekt powstanie na miejscu śmierci przywódcy OUN UPA odpowiedzialnego za śmierć dziesiątków tysięcy Polaków, wymordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Konkursową rywalizację wygrał zespół architektów Andrija Lesiuka. Według burmistrza miasta Andrija Sadowego, projekt uwzględnia życzenia rodziny Szuchewyczów.
Wesprzyj nas już teraz!
Lwowskie muzeum zostało zniszczone przez rosyjskie drony w pierwszym dniu obecnego roku – a więc w urodziny Stepana Bandery. Jak ubolewa portal inlviv.in.ua, placówka utraciła część zbiorów: stół, krzesła, fotel, fortepian, rzeźbę Bandery autorstwa Jarosława Trockiego. „Na początku pełnoskalowej inwazji pracownikom muzeum udało się przenieść ponad 600 eksponatów do innego pomieszczenia” – czytamy w informacji.
Tuż po ataku sfinansowanie odbudowy zapowiedział były prezydent Petro Poroszenko, właściciel fabryki Roshen, której słodycze są powszechnie sprzedawane w sklepach na terenie Polski.
„Budynek zachowa swój historyczny wygląd. A nowa przestrzeń w pobliżu jeziora i pomnika będzie wypełniona elementami edukacyjnymi, kulturalnymi i upamiętniającymi ” – napisał Andrij Sadowy.
Muzeum Romana Szuchewycza przy lwowskiej ulicy Biłogorsz 76 a powstało w budynku siedziby naczelnego wodza UPA, gdzie zmarł. „Na pierwszym piętrze budynku znajdowało się pięć sal tematycznych ze zdjęciami i dokumentami z różnych okresów życia Romana Szuchewycza. Główny obiekt pamięci muzeum znajdował się na drugim piętrze. Chodzi o kryjówkę i salon. Pracownicy muzeum odtworzyli tam życie naczelnego wodza UPA (wiosna 1948 – początek 1950)” – relacjonuje ukraiński portal.
Pierwotne muzeum, które funkcjonowało od 2001 roku, powstało przy finansowym wsparciu Towarzystwa Żołnierzy UPA w USA imienia generała kaprala Tarasa Chuprinki.
Roman Szuchewycz (1907 – 1950) był działaczem OUN więzionym w latach 1934 – 1937 za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. W latach 1941 – 1942 dowodził oddziałami ukraińskimi w służbie hitlerowskich Niemiec. Od 1943 roku był dowódcą zbrojnego ramienia OUN, Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która do 1945 roku dokonała masowych mordów na około 100 tysiącach Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej. Szuchewyczowi przypisuje się bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu. Zginął w obławie sowieckiego NKWD.
Źródła: inlviv.in.ua, PAP, PCh24.pl
RoM