W rozpoczętej 18 marca nowej ofensywie Izraela na Strefę Gazy zginęło już 830 osób, z czego 38 w ciągu ostatniej doby – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego terytorium. Izrael wydał w środę nowe nakazy ewakuacji dla ludności cywilnej na północy.
Przez ponad tydzień w izraelskich bombardowaniach i atakach zostało rannych przeszło 1,7 tys. osób – dodał resort zdrowia. We wcześniejszych komunikatach ministerstwa informowano, że większość ofiar stanowią cywile, kobiety i dzieci.
Izraelska armia od początku nowej ofensywy wydała szereg nakazów ewakuacji dla ludności cywilnej zamieszkującej południe i północ Strefy Gazy oraz pas przy granicy z Izraelem.
Wesprzyj nas już teraz!
W środę wojsko wezwało do ucieczki mieszkańców niektórych dzielnic położonego na północy miasta Gaza. Zaznaczono, że z tego obszaru przeprowadzono rano atak rakietowy na Izrael. Wojsko poinformowało, że na tereny przygraniczne nadleciały dwie rakiety. Jedna została zestrzelona, druga rozbiła się na otwartej przestrzeni, nie powodując strat i ofiar.
Do ataku przyznał się Palestyński Islamski Dżihad. Przeprowadziliśmy atak na terrorystów, którzy dokonali tego ostrzału – przekazała po południu armia.
Izrael podkreśla, że celem nowej ofensywy są bojownicy i infrastruktura organizacji terrorystycznych, a kampania jest reakcją na odrzucanie przez Hamas kolejnych propozycji przedłużenia zawartego w styczniu rozejmu.
Hamas zaznacza, że jest gotowy na rozejm według wcześniejszego harmonogramu, a Izrael forsuje nowe warunki. By zwiększyć presję na Hamas, Izrael jeszcze przed wznowieniem walk odciął dostawy pomocy humanitarnej i elektryczności.
Oenzetowska agencja pomocowa UNRWA ostrzegła, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest tragiczna: zaczyna brakować jedzenia, a dziesiątki tysięcy Palestyńczyków po raz kolejny muszą uciekać z miejsca na miejsce w zrujnowanej wojną półenklawie.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych. Od początku wojny w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło ponad 50 tys. osób.
Źródło: PAP / Jerzy Adamiak