1 grudnia 2022

Władze Nikaragui zakazały tradycyjnej procesji maryjnej. Antykatolickie szykany reżimu Ortegi przybierają na sile

(fot. Pixabay)

W stolicy Nikaragui nie odbędzie się tradycyjna procesja maryjna w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z powodu zakazu wydanego przez władze. To kolejny przejaw szykan ze strony rządu Daniela Ortegi.

W Managui Niepokalane Poczęcie jest bardzo ważną uroczystością, do której wierni przygotowują się przez specjalną nowennę. Procesja stanowi zwieńczenie świętowania i gromadzi zawsze tłumy ludzi. Lokalny reżim nie pierwszy raz wydał zakaz, co do tego typu nabożeństw. W sierpniu zabroniono procesji ku czci Matki Bożej Miłosierdzia w diecezji León. Jednak miejscowi zignorowali wówczas władze i pomimo grożącej interwencji policyjnej wizerunek Maryi tradycyjnie przeszedł ulicami miasta.

Niedawno biskupi Nikaragui w specjalnym liście umacniali wiernych, zaznaczając, że „nawet pośród niepewności i bólu Królestwo Boże uobecnia się w naszej historii”. Jak podkreślali, pomimo wszelkich trudności, przesyłają również słowa radości i nadziei, „bo Chrystus zamieszkał wśród nas”.

Wesprzyj nas już teraz!

Daniel Ortega, stojący za obecnym cierpieniem swego narodu, wywodzi się z ruchu rewolucyjnego i rozpoczął swe rządy po wygranych wyborach w 2007 r. W 2018 r. w kraju miały miejsce masowe protesty przeciw władzom, które zostały krwawo stłumione. Zginęło co najmniej 355 osób, a 2000 odniosło rany. Około 500 manifestantów zamknięto w więzieniach, a dziesiątki tysięcy innych zmuszono do wyjazdu z ojczyzny.

W tym starciu między społeczeństwem a reżimem, biskupi zachęcali ludzi do „korzystania z prawa do pokojowych demonstracji, opierając się na obywatelskich i ewangelicznych wartościach”. Nie brakowało też pasterzy, który otwarcie krytykowali rządowe przestępstwa i naruszenia praw człowieka.

W takiej sytuacji prezydent odpowiedział represjami wobec Kościoła. Zamknął katolickie rozgłośnie i stacje telewizyjne. Wydalił z kraju nuncjusza apostolskiego oraz misjonarki miłości. Ponadto policja w sierpniu tego roku dokonała najazdu na rezydencję bp. Rolando Álvareza i przewiozła go do stolicy kraju, gdzie do dziś przebywa w areszcie domowym, choć nie usłyszał żadnych zarzutów. W czasie tego nalotu złapano także siedmiu współpracowników hierarchy, których umieszczono następnie w więzieniu. Z powodu represji na wygnanie musiał się także udać bp Silvio Jose Báez.

 

Źródło: KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram