29 listopada 2019

Włochy: biskup zmienia dyscyplinę sakramentalną i przeprasza osoby w niesakramentalnych związkach

(zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com)

Północnowłoski biskup zliberalizował zasady dopuszczania do sakramentów rozwiedzionych w nowych związkach. Ponadto przeprosił wiernych, którzy mogli jego zdaniem cierpieć z powodu postawy ludzi Kościoła. Media donoszą, że liberalny dokument w tej kwestii wyda też drugi włoski biskup.

 

Biskup Renato Marangoni z diecezji Belluno-Feltri w północnych Włoszech w liście z 22 listopada rozpoczął swój list od słów „przepraszam”. Hierarcha stwierdził, że zamierza „otworzyć relację świadomości, szacunku i dialogu” z osobami w nowych związkach. Dodał, że wielu z nich mogło cierpieć z powodu krytyki oraz niedopuszczenia do sakramentów – nawet jeśli pragnęli do nich przystępować.

 

Powiedział, że w tego typu trudnych sytuacjach należy wspierać osobistą odpowiedzialność. Biskup znalazł się w ogniu krytyki ze strony tradycyjnych katolików.

 

Z kolei Corrado Pizziolo, biskup diecezji Vittorio Veneto według doniesień medialnych opublikuje wytyczne dotyczące wdrażania Amoris Laetitia. Ma w nich dopuścić przystępowanie w niektórych przypadkach do sakramentów przez rozwiedzionych w nowych związkach – po uprzednim rozeznaniu uwzględniającym każdy przypadek z osobna.   

 

Biskup Marangoni objął nową diecezję z woli Franciszka w 2016 roku. Z kolei biskup Pizziolo – objął swój obecny urząd na mocy decyzji Benedykta XVI w 2008 roku.

 

Adhortację Amoris Laetitia ogłoszono 8 kwietnia 2016 roku. Nawiązuje ona do prac synodu o rodzinie. To na nią powołuje się wielu zwolenników dopuszczenia niektórych rozwodników w nowych związkach do sakramentów.

 

Źródło: cruxnow.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie