Sto procent personelu medycznego w co najmniej 15 szpitalach we Włoszech nie przeprowadza aborcji, chociaż przepisy na to pozwalają – skarzą się aktywistki proaborcyjne, profesor Chiara Lalli i dziennikarka Sonia Montegiove.
Kobiety, które na bieżąco monitorują „stan praw reprodukcyjnych” we Włoszech, twierdzą, że to nadużycie prawa. Wskazują, że o ile prawo zezwala ginekologom, anestezjologom, czy pozostałemu personelowi niemedycznemu na sprzeciw sumienia, to jednak placówki medyczne nie mogą odmawiać przeprowadzania aborcji z powodu wyrażenia sprzeciwu sumienia przez 100 proc. personelu.
Zgodnie z ustawą z 1978 r., która zalegalizowała haniebny proceder uśmiercania dzieci nienarodzonych we Włoszech, lekarze mogą świadomie sprzeciwić się mordowaniu. Regulacja wymaga jednak, by szpitale zapewniły kobietom dostęp do aborcji.
Wesprzyj nas już teraz!
Przepisy zobowiązują władze samorządowe w regionach do monitorowania przestrzegania przepisów o zabijaniu dzieci. Z danych rządowych opublikowanych we wrześniu tego roku wynika, że 67 proc. wszystkich ginekologów, 43,5 proc. anestezjologów i 37,6 proc. personelu niemedycznego w Italii odmawia mordowania dzieci poczętych.
Lalli i Montegiove twierdzą, że dane rządowe są „bezużyteczne” i „niewiarygodne”, ponieważ nie informują szczegółowo o sytuacji w każdej placówce. Dlatego domagają się sprawozdania z przestrzegania ustawy aborcyjnej z każdego szpitala przygotowywanego co sześć miesięcy. Chcą zidentyfikować ośrodki, które nie uśmiercają dzieci nienarodzonych, bo 100 proc. medyków i pracowników niemedycznych odmawia uczestnictwa w tym procederze.
Aktywistki proaborcyjne uruchomiły własne śledztwo, z którego wynika, że przynajmniej w dziewiętnastu szpitalach publicznych nie wykonuje się aborcji (stan na 30 września br.). Wstępne wyniki swojego dochodzenia kobiety przedstawiły na krajowym kongresie stowarzyszenia Luca Coscioni. Wszystkie ośrodki, odmawiające wykonania aborcji, są umieszczane na interaktywnej mapie.
Dzieci nienarodzonych nie chcą zabijać medycy m.in. w Lombardii, Umbrii, w Ligurii, Piemoncie, Toskanii, Kampanii czy Sycylii. W Wenecji prawie 90 proc. medyków zgłasza sprzeciw sumienia, podobnie w Apulii i Basilicata. Największy opór wobec uśmiercania dzieci poczętych jest na Sycylii.
Źródło: euractiv.com, open.online, associazionelucacoscioni.it
AS