Włochy uchwaliły prawo „testament życia”, które pozwoli osobom starszym i schorowanym – ewentualnie ich opiekunom prawnym – decydować, jakie leczenie medyczne otrzymają pod koniec życia. To pierwszy krok do formalnej akceptacji eutanazji.
Włoski Senat zatwierdził w czwartek nowe prawo głosami 180 deputowanych „za”, przy 71 głosach „przeciw” i 6 „wstrzymujących się”. Nowe przepisy mają umożliwić ludziom terminalnie chorym odmowę leczenia pod koniec życia, w tym także sztucznego podtrzymywania, w sytuacji, gdy sami nie będą w stanie jeść ani pić.
Wesprzyj nas już teraz!
Żadna pomoc medyczna nie może być rozpoczęta ani kontynuowana bez świadomej zgody pacjenta, a jeśli nie będzie on w stanie komunikować się, lekarze będą musieli odnieść się do życzeń określonych w jego „testamencie życia”.
„Senat otwarł drogę do cywilizowanego wyboru” – napisał na Twitterze premier Paolo Gentiloni.
Przedstawiciele Partii Demokratycznej Gentiloniego (PD), wspieranego przez inne partie po lewej stronie, a także antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S), mimo sprzeciwu z prawej strony, uznali, że ustawa pozwoli w przyszłości zaakceptować eutanazję.
Propagatorzy eutanazji wykorzystali sprawę Piergiorgio Welby’ego, pisarza cierpiącego na dystrofię mięśniową, który domagał się prawa do odmowy leczenia, oraz Eluany Englaro, młodej kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego zapadła w śpiączkę i była utrzymywana przy życiu przez 17 lat wbrew woli jej rodziny, która chciała ją uśmiercić.
Przeciwko ustawie protestował włoski episkopat. Duchowni uznali, że nowe przepisy zdejmują odpowiedzialność karną z lekarzy, chroniąc publiczną służbę zdrowia przed wypłatą odszkodowań. Nie chronią one natomiast cierpiących pacjentów.
Watykan niedawno zaprosił lekarzy do dyskusji na temat eutanazji. Papież Franciszek z kolei stwierdził, że chociaż Kościół jej się sprzeciwia, nie ma powodu, by poddawać umierających pacjentów „nadmiernej” opiece, która przedłuża ich życie za wszelką cenę.
W przypadku nieletnich lub chorych umysłowo, decyzję o zaprzestaniu leczenia, mają podejmować prawni opiekunowie.
Źródło: thelocal.it
AS