3 listopada 2023

Włochy: rząd chce zatrzymać nielegalną migrację. Pomoc dla Afryki za walkę z przemytem

(fot. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.)

Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów – podały włoskie media.

Nazwa planu pochodzi od nazwiska Enrico Mattei, założyciela firmy energetycznej ENI, który świetnie poruszał się na rynkach paliwowych m.in. krajów Afryki.

Plan przewiduje fundusze na współpracę gospodarczą z krajami Afryki, porozumienia w sprawie rolnictwa oraz wprowadzenie kwot legalnej migracji. W zamian za to rząd w Rzymie oczekuje podpisania umów z krajami Afryki o przyjmowaniu imigrantów ekonomicznych odsyłanych z Włoch. Takie umowy Rzym ma już podpisane z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Tunezją. Rząd forsuje zawarcie podobnych umów m.in. z Burkiną Faso, Mali, Kamerunem i Gwineą.

Wesprzyj nas już teraz!

To być może największy strategiczny projektem geopolitycznym rządu – powiedziała na konferencji prasowej premier Giorgia Meloni. – W dekrecie zdefiniowaliśmy zarządzanie planem, które przewiduje koordynację działań przez Palazzo Chigi (siedzibę rządu – PAP) – dodała premier.

Ministrowie mają za zadanie w ciągu 60 dni od wejścia w życie dekretu przesłać raport, wskazujący „planowane lub realizowane inicjatywy, skierowane do państw na kontynencie afrykańskim”, ze szczegółowym wskazaniem zasobów i terminu wykonania. Parlament będzie corocznie informowany o wdrażaniu działań planu. Realizacja planu przewidziana jest na cztery lata. Na potrzeby techniczne wprowadzania planu zarezerwowano 2,6 mln euro rocznie.

Plan – jak podkreśla się w tekście dekretu – wpisuje się w szerszą strategię „ochrony i promocji bezpieczeństwa narodowego we wszystkich jego wymiarach, w tym gospodarczym, energetycznym, klimatycznym, żywnościowym i walce z nielegalnymi przepływami migracyjnymi”.

Dekret określa „obszary interwencji i priorytety działania” od współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego po kształcenie i szkolenie zawodowe, „zrównoważone dostawy i eksploatację zasobów naturalnych” oraz „wzmocnienie i rozwój partnerstwa energetycznego, także w dziedzinie odnawialnych źródeł energii”.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Kościół synodalno-ekumeniczny oznacza koniec katolickości

Migracja w praktyce! KTO PODMIENIA NARODY EUROPY?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 35 886 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram