Sejsmolodzy całego świata są zaniepokojeni po poniedziałkowym wyroku włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd w Italii skazał kilku znanych naukowców na karę sześciu lat pozbawienia wolności za to, że w 2009 r. nie przewidzieli trzęsienia ziemi.
Sąd w L’Aquila skazał siedmiu naukowców i ekspertów na sześć lat pozbawienia wolności oraz kary grzywny od 40 tys. do 450 tys. euro za nieumyślne spowodowanie zabójstwa. Naukowcom zarzucono, że nie przewidzieli oni trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech, które nawiedziło region w kwietniu 2009 r. Zginęło wówczas ponad 300 osób, zniszczeniu uległo zabytkowe miasteczko L’Aquila. Wszyscy skazani są członkami Państwowej Komisji ds. Zagrożeń. Niektórzy to wybitni naukowcy, geologowie i eksperci od katastrof.
Wesprzyj nas już teraz!
Naukowcy są oburzeni procesem. Twierdzą, że nauka nie ma niezawodnego sposobu przewidywania trzęsień ziemi. – To smutny dzień dla nauki. To niepokojące – mówiła tuż po wyroku sejsmolog Susan Hough z US GeologicalSurvey w Pasadenie w Kalifornii.
Skazanym przysługuje prawo odwołania się od wyroku. Prawnicy przewidują, że jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z nich trafił do więzienia.
Proces rozpoczął się we wrześniu 2011 roku. Oskarżonym zarzucono podawanie „niedokładnych, niepełnych i sprzecznych informacji” o tym, czy małe wstrząsy odczuwalne przez mieszkańców L’Aquila kilka miesięcy i tygodni przed 6 kwietnia 2009 r., mogły stanowić podstawę do wydania ostrzeżenia przed trzęsieniem ziemi o sile 6.3 w skali Richtera.
Prokuratorzy zbierali materiały przez cztery lata. Argumentowali w sądzie, że z trzęsieniem w L’Aquila wiązało się „monumentalne niedbalstwo”.
Wśród skazanych są znani i szanowani na całym świecie sejsmolodzy i geolodzy, jak np. Enzo Boschi, były szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Tuż po wyroku mówił: – Jestem przygnębiony, zdesperowany. Myślałem, że zostanę uniewinniony.
Największe na świecie multi-dyscyplinarne stowarzyszenie – American Association for Advancement of Science potępiło zarzuty stawiane uczonym i wyrok sądu. Uznało ono za „niedopuszczalne nieporozumienie” pociąganie ekspertów do odpowiedzialności karnej.
Brooks Hanson z magazynu „Science” przekonuje, że na obszarze Włoch odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną i gdyby naukowcy chcieli informować o każdej z nich, wówczas bardzo często niepotrzebnie wytwarzano by panikę z powodu fałszywych alarmów.
Źródło: ctvnews.ca, AS.