27 stycznia 2023

Włosi oglądają film „Położna” o Stanisławie Leszczyńskiej, bohaterce z Auschwitz

(Maria Stachurska (zdjęcie z premiery filmu w 2021 roku). Fot. Marian Zubrzycki / Forum)

W Forli, we włoskim regionie Emilia-Romania, odbyła się w piątek uroczysta prezentacja polskiego filmu dokumentalnego „Położna” Marii Stachurskiej o Stanisławie Leszczyńskiej (1896-1974). Za pomoc Żydom została ona uwięziona w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie odbierała porody. Przyjęła ich około 3 tysięcy ratując dzieci wbrew rozkazom władz obozowych.

 

Specjalny pokaz z udziałem autorki filmu, a także ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders, burmistrza Forli Gian Luki Zattiniego i biskupa miejscowej diecezji Livio Corazzy zorganizowano w siedzibie władz miasta w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obecny był także postulator procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej ksiądz Zbigniew Tracz z archidiecezji łódzkiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Dokument Stachurskiej, której ciocią-babcią była położna z Auschwitz, jest opowieścią o bohaterskiej krewnej. Sprzeciwiła się ona oprawcom nakazującym zabijanie noworodków. Obraz uzupełnia sugestywna muzyka Michała Lorenca.

Ambasador Anders powiedziała w czasie uroczystości, że postawa Stanisławy Leszczyńskiej jest „nadzwyczajnym przykładem człowieczeństwa”. Jak zaznaczyła, bohaterka, która była w obozie dwa lata, codziennie narażała swoje życie odbierając porody w tym „nieludzkim miejscu”.

– To było prawdziwe poświęcenie życia dla wolności wszystkich ludzi” – oceniła polska ambasador. Podkreśliła: – To bohaterka dla całej ludzkości.

Anna Maria Anders dodała: – Żyjemy niestety ponownie w czasach wojny, widzimy znów tragedie, żałobę, krew i łzy z powodu konfliktu na Ukrainie.

Maria Stachurska powiedziała: – Przedstawiłam kobietę, łodziankę, matkę, która w obozie koncentracyjnym zrobiła to, co do niej należało, czyli zachowała swoje człowieczeństwo.

Można się zastanawiać, skąd miała tę siłę, ale o tym świadczy całe jej życie, jej wychowanie – dodała autorka filmu.

Zaznaczyła: – Oto pytanie dla każdego z nas dzisiaj: co powoduje, że człowiek zatraca swoje człowieczeństwo albo ono w nim wzrasta?.

To, co działo się w obozie to odczłowieczenie – dodała Maria Stachurska.

Podkreśliła, że żyła blisko Stanisławy Leszczyńskiej. – Byłam często w jej domu – opowiedziała.

Historia jej życia to temat, który sam mnie odszukał i to w Rzymie, bo to tam dostałam propozycję zrobienia filmu – wyjaśniła autorka. Teraz, jak dodała, rozpoczęły się prace nad filmem fabularnym o Stanisławie Leszczyńskiej.

Wydarzenie w Forli odbyło się pod patronatem ambasad RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej oraz władz tego miasta.

Specjalne projekcje filmu „Położna” odbędą się w sobotę w dwóch tamtejszych szkołach średnich. Znalazł się on także w ramówce stacji telewizyjnej RAI Storia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Podczas wizyty w Forli ambasador Anders odwiedziła również kampus uniwersytecki, gdzie w zeszłym roku zasadzono dąb ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego pamięć uczczono w czwartek w Pescarze w Abruzji, gdzie odbył się koncert, w trakcie którego zaprezentowano dedykowane mu dzieło symfoniczne, skomponowane przez włoskiego historyka Marco Patricellego, autora monografii o polskim bohaterze.

pap logo

Źródło: Sylwia Wysocka (PAP)

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram