Grupa włoskich obywateli napisała list otwarty do papieża Franciszka prosząc go o wsparcie w walce z planami wprowadzenia ustawy antydyskryminacyjnej. Sygnatariusze listu wyrażają obawę, że ustawa doprowadzi do poważnego ograniczenia wolności wypowiedzi i stowarzyszeń, szczególnie wśród katolików, a w przyszłości doprowadzi do działań legislacyjnych sprzecznych z prawem naturalnym, takich jak legalizacja małżeństw homoseksualnych i adopcji.
Sygnatariusze listu piszą, że motywuje ich „zaufanie w uzyskanie odpowiedzi o najistotniejszym znaczeniu”. Twierdzą, że są oni zachęceni przez uwagę, jaką papież poświęcał zwykłym katolikom.
Wesprzyj nas już teraz!
Włosi obawiają się bardzo podobnego projektu prawa, przeciwko któremu w Polsce zbierane są podpisy na stronie www.stopdyktaturze.pl. Jeśli ustawa wejdzie w życie to, jak podaje lifesitenews.com, osobom winnym przestępstwa dyskryminacji z powodów homofobii lub transfobii grozić będzie kara więzienia do 1,5 roku lub grzywny do 6000 euro. Za podżeganie do przemocy na tle homofobii lub transfobii grozić ma więzienie od 6 miesięcy do 4 lat. W tych samych granicach ma się mieścić kara dla osób zapewniających wsparcie organizacjom, stowarzyszeniom, ruchom i grupom, których celem jest zachęcanie do dyskryminacji lub przemocy z powodu homofobii lub transfobii.
Syngatariusze listu określili projekt ustawy jako wyjątkowo niebezpieczny. Krytyce poddali także brak precyzji w nim zawartej. Nie dookreślono m.in. definicji homofobii lub transfobii. Oznacza to podatność na najróżniejsze interpretacje. Włosi zwracają uwagę, że jeśli ustawa antydyskryminacyjna wejdzie w życie, to kara więzienia może grozić np. za prowadzenie terapii, których celem jest wyleczenie z homoseksualizmu. Piszą również, że kara do 1,5 roku więzienia może grozić za publiczne wypowiadanie tego, co Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o homoseksualizmie. Przypominają, że zgodnie z Tradycją i Pismem Świętym, akty homoseksualne są „wewnętrznie nieuporządkowane”, „zdeprawowane” i „nigdy nie będą mogły być zaaprobowane”.
Zdaniem zwolenników prawa antydyskryminacyjnego nie jest ono tożsame z legalizacją związków homoseksualnych, jednak stanowi krok w kierunku jego zalegalizowania. Poseł Ivan Scalfarotto powiedział w wywiadzie 26 sierpnia, że debata na temat homofobii poprzedza debatę na temat homo-małżeństw. – To dwie różne rzeczy, lecz jedna następuje przed drugą – powiedział lewicowy poseł. Z resztą projekt ustawy legalizującej homo-małżeństwa został już złożony we włoskim Senacie. „Dziwnym trafem” w tym samym dniu – 15 marca 2013 – co projekt ustawy przeciwko homofobii.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend