2 marca 2016

Włoska skarbówka odzyskała rekordową kwotę zaległych podatków. Rocznie budżet traci 90 mld euro

Włosi notorycznie unikają płacenia podatków. Fiskus szacuje, że rocznie traci ponad 90 mld euro. Przedsiębiorcy nie płacą VAT-u i podatków związanych z zatrudnieniem pracowników, a zwykli ludzie zdecydowanie zaniżają swoje zobowiązania w zeznaniach rocznych. Jednak ubiegłoroczna akcja, odwołująca się do sumień mieszkańców Italii i obiecująca niewszczynanie postepowań skarbowych w zamian za skorygowanie zeznań, pozwoliła skarbówce odzyskać rekordową kwotę ponad 14,9 mld euro.

 

We wtorek Krajowy Urząd Skarbowy poinformował, że z roku na rok wzrasta ściągalność zaległych podatków. O ile w 2014 r. udało się odzyskać 14,2 mld euro, o tyle w ub. roku było to już 14,9 mld euro. W ciągu ostatniej dekady ściągalność podatkowa poprawiła się trzykrotnie. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia – zastrzegła policja skarbowa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z powodu endemicznego wręcz unikania opodatkowania, włoski budżet traci co najmniej 90 mld euro rocznie. Wg wyliczeń organizacji pracodawców Confidustria może to być nawet 122 mld euro, co stanowi równowartość 7,5 proc. PKB kraju. Połowa z tej kwoty, to niezapłacony VAT, a jedna trzecia – to zaległe podatki z tytułu zatrudniania pracowników.    

 

Skarbówka w zeszłym roku zdecydowała się rozesłać listy do około 315 tys. mieszkańców, prosząc ich o skorygowanie „potencjalnych błędów i niedopatrzeń w swoich rocznych zeznaniach.” Urząd obiecał, że w zamian za dokonanie korekty, zmniejszy im ewentualne kary, albo całkowicie je umorzy. Prawie połowa odbiorców listów (ok. 156 tys. osób) skorzystała z tej oferty i uregulowała zaległe podatki.

 

Wielkość szarej strefy jest jednym z powodów, dla których finanse publiczne Włoch są w złym stanie. Najnowsze dane opublikowane we wtorek pokazały, że dług publiczny na koniec ubiegłego roku wzrósł do 132.6 proc. rocznego PKB. Rząd obiecał, że dług zacznie spadać jeszcze w tym roku. Jednak spowolnienie gospodarki i rozluźnienie polityki fiskalnej wzbudziły wątpliwości co do tego, czy tak się stanie.

 

Źródło: thelocal.it., dw.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram