Nauka praworządności – taki cel przyświeca włoskim władzom, które rozesłały do szkół w całym kraju film „Początki Gomorry”. Opowiada on o narodzinach i 40 – letniej historii potężnego klanu mafijnego rodziny Casalesich. Tymczasem to właśnie mafia jest często obiektem fascynacji młodych Włochów.
Dystrybuowany do szkół film dokumentalny Luigiego Pingitore jest oparty na fabularnej ekranizacji książkowego bestsellera „Gomorra” Roberto Saviano. Film traktuje o narodzinach potęgi kamorry, wykorzystuje liczne nagrania i dokumenty, a także relacje ofiar mafii. Zaprezentowano w nim również sylwetki bossów, którzy odsiadują wieloletnie kary więzienia za ciężkie przestępstwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni.
Tymczasem socjologowie i organizacje nawołujące do krzewienia praworządności zwracają uwagę, że właśnie mafie z południa Włoch są obiektem zachwytów ze strony nastolatków.
Z zaprezentowanych w maju badań społecznych wynika, że kamorra to dla 16 procent neapolitańskich uczniów w wieku 12-14 lat źródło bogactwa i władzy. Nastolatki uważają, że to dzięki mafii można rozwiązać problemy ekonomiczne i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz pracę. 15 proc. gimnazjalistów twierdzi wręcz, że mafia to „zjawisko pozytywne”.
Źródło: wPolityce.pl
ged