18 maja 2023

Włoskie media: Putin i Zełeński zgodzili się na misję pokojową Watykanu

(fot. PAP)

Możliwa jest watykańska misja w sprawie pokoju na Ukrainie – o takiej hipotezie informuje w czwartek religijny portal Il Sismografo, medium zazwyczaj dobrze poinformowane. Według tego źródła na taką misję wysłanników papieża Franciszka zgodzili się osobno zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i Władimir Putin.

Portal religijny podaje, że obaj prezydenci wyrazili osobno zgodę na rozmowy ze specjalnymi wysłannikami papieża na temat możliwości zawieszenia broni. Wysłannikiem na Ukrainę miałby być przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Maria Zuppi, a w Rosji arcybiskup Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie.

O możliwej misji pokojowej Franciszek powiedział po raz pierwszy dziennikarzom 30 kwietnia w drodze powrotnej z Budapesztu do Rzymu. 

Wesprzyj nas już teraz!

O watykańskich działaniach na rzecz pokoju mówił w Radzie Europy kardynał sekretarz stanu, Pietro Parolin.

Nie można się pogodzić z tą agresją, trzeba zawsze mieć przed oczami cierpienia ukraińskiego narodu. Czas przystąpić do działania, by zaprowadzić trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie – mówił na forum Rady Europy watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin reprezentował Stolicę Apostolską na zakończonym wczoraj w Rejkiawiku szczycie tej organizacji.

Głównym tematem obrad była wojna na Ukrainie. Rada Europy podjęła między innymi decyzję o stworzeniu rejestru wyrządzonych przez Rosję szkód wojennych. Na jego podstawie będzie można ubiegać się o odszkodowania za poniesione straty. Międzynarodowy raport z marca tego roku szacował koszty powojennej odbudowy na 411 mld dolarów. Na potrzebę ukarania rosyjskich zbrodni wojennych i pociągnięcia do odpowiedzialności za wyrządzone szkody zgodnie wskazywali główni przywódcy Europy, jak premier Wielkiej Brytanii czy kanclerz Niemiec.

Kard. Parolin zapewnił w swoim wystąpieniu, że Stolica Apostolska nadal będzie wnosić swój wkład w zaprowadzaniu trwałego i sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. „W deklaracji tego szczytu przypomniano, że Rada Europy «jest projektem pokojowym». Niestety, wojna na Ukrainie pokazuje nam, że «żarliwe dążenie do polityki wspólnotowej i wzmocnienia relacji wielostronnych wydaje się być wspomnieniem z odległej przeszłości. Wydaje się, że jesteśmy świadkami smutnego zmierzchu tego wspólnego marzenia o pokoju». Dlatego, w duchu założycieli tej organizacji i wraz z papieżem Franciszkiem, powinniśmy zadać sobie pytanie: «Myśląc przede wszystkim o rozdartej wojną Ukrainie, gdzie są twórcze wysiłki na rzecz pokoju?». Nie możemy biernie godzić się z tym, że w tym udręczonym kraju nadal trwa ta inwazyjna wojna. Musimy zawsze pamiętać o narodzie ukraińskim, który cierpi lub ginie. Nadszedł czas, aby podjąć działania i ustanowić ostateczny i sprawiedliwy pokój na Ukrainie, a także we wszystkich innych tak zwanych «szarych» strefach Europy. Zapewniam, że Stolica Apostolska będzie nadal wypełniać swoją rolę” – oświadczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Źródła: PAP pap logo, KAI

oprac. Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 180 010 zł cel: 300 000 zł
60%
wybierz kwotę:
Wspieram