Jak zapewnił rzecznik rządu, w sprawie wypłaty środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Polska prowadzi obecnie „techniczne” rozmowy z Unią Europejską. Po ustaleniu szczegółów Warszawa ma złożyć oficjalny wniosek o przekazanie jej pieniędzy z funduszu odbudowy, relacjonował Piotr Müller.
Przedłożenie dokumentu, wzywającego Komisję Europejską do przekazania Polsce pieniędzy, w najbliższym czasie zapowiedział też we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem pismo wpłynie do KE przed upływem dwóch miesięcy.
W środę podczas konferencji w Kancelarii szefa rządu Piotr Müller został zapytany, dlaczego wniosek zostanie złożony dopiero na przełomie października i listopada. – W tej chwili, jeżeli chodzi o kwestie związane z KPO, trwa dialog techniczny pomiędzy Polską a Komisją Europejską – wyjaśniał.
Wesprzyj nas już teraz!
– Polska na dzień dzisiejszy wypełniła wszystkie warunki niezbędne do oceny wniosku, natomiast czekamy w tej chwili na potwierdzenie ustaleń ze strony Komisji Europejskiej, jeżeli chodzi o kwestię oceny poszczególnych kryteriów i wskaźników tak, żebyśmy po przedstawieniu tego raportu mieli pewność, że wszyscy rozumiemy w jaki sposób on jest ostatecznie oceniany, dlatego te techniczne aspekty w tej chwili są dyskutowane pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, pomiędzy ministrem Grzegorzem Pudą a Komisją Europejską – kontynuował.
– Krajowy Plan Odbudowy zawiera wskaźniki w różnych obszarach, nie mówię w tej chwili o kwestii wymiaru sprawiedliwości, bo teraz rozmowy trwały długo, ale jest jeszcze wiele innych wskaźników przy których powinniśmy mieć pewność, że rozumiemy ich ocenę, że Komisja Europejska rozumie w ten sam sposób, co my i wtedy przedstawimy, po ustaleniu tych technicznych aspektów, ten wniosek – dodał rzecznik rządu.
KE na początku czerwca br. zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty naszemu państwu przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek.
Komisja zaznaczyła, że polskie KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji”. „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”, dodało unijne gremium.
(PAP)/ oprac. FA