Pełnomocnik prezesa Prawa i Sprawiedliwości, mec. Piotr Pszczółkowski, wystąpił w środę do Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego o przekazanie do innej prokuratury sprawy śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, które prowadzi obecnie Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Jak wyjaśnia mec. Pszczółkowski, za zmianą prokuratury, która bada katastrofę smoleńską przemawia m.in. „publiczne dezawuowanie przez WPO w Warszawie znaczenia dowodowego wskazań detektorów materiałów wybuchowych podczas badań w Smoleńsku, w sytuacji pozostawania zabezpieczonych próbek na terenie państwa obcego”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak ocenił pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, kuriozalna jest deklaracja prokuratury o „konieczności sześciomiesięcznego oczekiwania na wykonanie badań w przedmiocie wykluczenia lub potwierdzenia występowania materiałów wybuchowych na próbkach zabezpieczonych na lotnisku w Smoleńsku i wraku TU 154M”. Jakby tego było mało, do dziś nie zlecono Centralnemu Laboratorium Kryminalistycznemu w Warszawie „rozpoczęcia prac nad badaniem posiadanych w Polsce próbek pobranych z ekshumowanych ciał ofiar”.
Kolejnym argumentem jest to, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowania „w kierunku niedopełnienia obowiązków – zaniechania obecności polskich prokuratorów przy oględzinach i sekcjach zwłok ofiar katastrofy w Moskwie oraz niewykonania tych czynności w kwietniu 2010 roku w Polsce”.
We wniosku, jaki złożono do Prokuratora Generalnego, podkreślono także potrzebę prowadzenia jednego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, które „poprowadzi zespół prokuratorów mający dostęp do całości materiału dowodowego dotyczącego organizacji, zabezpieczenia i przebiegu lotu TU 154 M” w kwietniu 2010 roku.
Sprawą katastrofy smoleńskiej ma się zająć także Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która zebrała się dziś w Warszawie. Taki wniosek złożył prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, a poparł go prezydent RP.
Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący KP SP, wyjaśniał dziś na antenie Radia Maryja, że apel w sprawie podjęcia sprawy smoleńskiej przez Radę ma być impulsem politycznym, by powstała międzynarodowa komisja w celu wyjaśnienia tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.– Przypomnę, że SP zgłosiła projekt ustawy o powołaniu obywatelskiej komisji śledczej, której celem byłoby zbadanie i wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. W najbliższym czasie będziemy domagać się, żeby ta sprawa była rozpoznana przez Komisję Ustawodawczą i skierowana na posiedzenie sejmowe. Jest w Sejmie instrument, który daje możliwość takich działań – przypomniał poseł Arkadiusz Mularczyk w swojej wypowiedzi dla toruńskiej rozgłośni.
Źródło: deon.pl, Radio Maryja
pam