18 września 2024

„Wojna o gotówkę”, czy „wojna z gotówką”. Banki przeciwko mobilnym bankomatom i nowym punktom „obsługi gotówki”

(fot. Pixabay)

„Banki nie wyraziły zainteresowania pomysłem Narodowego Banku Polskiego stworzenia zewnętrznych placówek, zapewniających obsługę gotówkową”, wynika z nowego opracowania NBP. Sprawę opisuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Narodowy Bank Polski przeprowadził ankietę dotyczącą m. in. utworzenia w Polsce MultiCash Branch oraz inwestowania w mobilne bankomaty.

Jak wyjaśniono w pierwszym przypadku chodzi o to, by usunąć obsługę gotówkową z „regularnych” oddziałów bankowych i przenieść ją do punktów zewnętrznego partnera. „Uczestnicy rynku nie byli zainteresowani utworzeniem MultiCash Branch w Polsce z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych i operacyjnych związanych z jego budową”, czytamy.

Wesprzyj nas już teraz!

Jeśli zaś chodzi o mobilne bankomaty, to „banki i operatorzy bankomatów świadczących tę usługę zwracali uwagę, że koszt utrzymania urządzeń mobilnych był wyższy niż bankomatów w stałej lokalizacji, co powodowało brak rentowności tej usługi w przypadku braku zewnętrznego dofinansowania”.

Trochę inaczej sprawa wygląda z urządzeniami Assisted Self Service, czyli pozwalającymi klientom na samodzielną obsługę. „W ankiecie przeprowadzonej przez NBP większość uczestników rynku zauważała korzyści związane z zastosowaniem urządzeń ASS, pojawiła się także informacja o podjęciu prac nad projektem usługi uwzględniającej wykorzystanie tych urządzeń. Jednocześnie zgłaszano opinie, że koszty przedsięwzięć opartych na urządzeniach ASS były niewspółmierne wobec uzyskanych korzyści”, stwierdził NBP.

„Dostępność do pieniądza gotówkowego to oczko w głowie obecnego prezesa NBP Adama Glapińskiego. Przyjęta kilka lat temu strategia zakłada, że o dostępności do gotówki będzie można mówić, gdy 90 proc. mieszkańców będzie mieć dostęp do oddziału bankowego lub bankomatu w odległości nie większej niż 10 km od domu”, czytamy.

„DGP” zwraca również uwagę, że w swoim raporcie NBP podsumował również „szybkość obrotu” gotówki. Przeciętny banknot pobrany z NBP wraca do banku centralnego po 605 dniach, a moneta – co 66 lat, przy czym „teoretyczny czas powrotu do NBP wynosi od 156 lat dla 5 gr do 219 lat dla 1 gr”.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram