13 września 2021

Wojna o pomnik świętego założyciela San Francisco. Ustawa na biurku gubernatora Kalifornii

(Św. Juniper Serra / Źródło: Flickr)

Po zeszłorocznej serii profanacji pomników św. Junipera Serry w Kalifornii sprawa trafiła do stanowej legislatury w postaci projektu ustawy. Nowe prawodawstwo ma na celu wyrugowaniu kultu misjonarza i założyciela wielu miast na zachodzie Stanów Zjednoczonych, przedstawiając przy tym alternatywną wersję historii na temat „zbrodniczej” działalności Świętego. Takiej narracji przeciwstawili się kalifornijscy biskupi, wskazując na jej ahistoryczność.

W myśl kalifornijskiego ustawodawcy zniszczony w ubiegłym roku pomnik przed stanowym Kapitolem ma zostać zastąpiony figurą symbolizującą rdzenną ludność Ameryki. Głos zabrała Konferencja Biskupów Kalifornii, wyrażając poparcie dla idei uczczenia autochtonów, lecz wyrażając przy tym „zdecydowany sprzeciw” wobec kampanii kłamstw na temat św. Junipera i innych katolickich misjonarzy.

„Wsparcie dla naszych rdzennych ludów nie musi odbywać się kosztem rozpowszechniania fałszywych informacji o św. Juniperze Serra” – piszą w swoim oświadczeniu biskupi, komentując projekt ustawy. „Wiarygodni historycy nie popierają ustaleń dokonanych w tej ustawie, które są wysoce obraźliwe i nie są potwierdzone z historycznego punktu widzenia” – przekonują.

Wesprzyj nas już teraz!

Biskupi nie negują win kolonizatorów Ameryki, wskazują jednak, że źródła nie potwierdzają prowadzenia zbrodniczych działań prowadzonych w otoczeniu św. Jupitera. „Rdzenni mieszkańcy Kalifornii doświadczyli «ludobójstwa», które rozpoczęło się w 1851 roku pod rządami gubernatora Kalifornii Petera Burnetta. To przerażająca część historii naszego stanu i straszna tragedia dla naszych rodowitych braci i sióstr. Zaczęło się to długo po śmierci Junipera Serry w 1784 roku” – czytamy w stanowisku lokalnego episkopatu.

Św. Juniper, franciszkański misjonarz z Hiszpanii, zasłużył się szeroko zakrojoną misją krzewienia katolicyzmu na zachodnim wybrzeżu USA. Jego działalność przyczyniła się także do powstania słynnych miast, m. in. San Francisco, San Diego i Los Angeles (początkowo zwane Miastem Naszej Pani Królowej Aniołów). Powszechny kult, jakim cieszył się w Kalifornii sprawił, że powstało w wielu miastach mnóstwo pomników tego świętego.

Dziś kalifornijska lewica próbuje zdyskredytować dzieło św. Junipera jako symbol europejskiego kolonializmu, mimo że źródła historyczne wskazują na jego przyjazną postawę wobec rdzennej ludności. Misjonarz niejednokrotnie wchodził w konflikt z władzami Hiszpanii, sprzeciwiając się złemu traktowaniu tubylców. „Wiemy, że Serra i inni misjonarze walczyli o lepsze traktowanie rdzennych mieszkańców i nauczali, że wszyscy ludzie mają równą godność przed Bogiem. Nasze zróżnicowane parafie obejmują Latynosów i tubylców modlących się razem. Nasz Kościół w Kalifornii musi prowadzić wspólne wysiłki na rzecz świętowania darów i osiągnięć rdzennych mieszkańców i misji oraz kontynuować zobowiązanie do pokojowej i pełnej szacunku współpracy dla lepszej przyszłości” – przekonują biskupi.

Pomnik św. Junipera stał pod siedzibą władz Kalifornii w Sacramento od roku 1965. Został sprofanowany i obalony w ubiegłym roku podczas zamieszek ulicznych, których sprawcy twierdzili, że prowadzą akcję „dekolonizacji ulic”.

Źródło: catholicnewsagency.com

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram