15 października 2021

Wojna wśród eurokratów. Parlament Europejski pozwie KE za brak represji wobec Polski i Węgier

W czasie tajnego głosowania w Parlamencie Europejskim podjęto bezprecedensową decyzję. Europosłowie zdecydowali się skierować do unijnego trybunału sprawiedliwości skargę przeciwko władzy wykonawczej UE. To reakcja na brak represji Komisji Europejskiej wobec Polski i Węgier. Instytucja wciąż nie zdecydowała się  zastosować „mechanizmu warunkowości”, który odbiera unijne fundusze państwom naruszającym eurokratyczną wizję „praworządności”. „Zdecydowaliśmy się pozwać Komisję Europejską za brak reakcji, nie możemy dłużej czekać(…), mówił polityk partii „Zielonych”, która poparła zaskarżenie organu.

Posłowie wchodzący w skład Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zdecydowali zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości organ władzy wykonawczej UE. W opinii parlamentarzystów, Komisja Europejska nie reaguje dostatecznie radykalnie na „naruszanie praworządności” przez Warszawę i Budapeszt. „PE postanowił pozwać KE do sądu za brak działania. Nie możemy dłużej czekać na demontaż praw podstawowych, demokracji i zasad państwa prawa w państwach członkowskich UE. Mechanizm warunkowości musi być zastosowany teraz”, wyjaśniał przyczyny pozwu polityk Europejskiej Partii Zielonych. Według rmf za wniesieniem skargi głosowały również ugrupowania socjaldemokratów i liberałów.

„Opieszałość KE wynika stąd, że na szczycie UE w grudniu zobowiązała się, że zacznie stosować mechanizm „pieniądze za praworządność” dopiero, gdy jego zgodność z unijnym prawem stwierdzi TSUE. Dlatego zwleka z karaniem Polski czy Węgier i czeka na wyrok TSUE, który ma zapaść na początku przyszłego roku”, donosi rmf. Zaskarżenie o sprzeczności mechanizmu z prawem Unii zgłosili przywódcy obu skonfliktowanych z Brukselą państw 11 marca br . Tymczasem członkowie parlamentu europejskiego domagają się podjęcia natychmiastowej akcji przeciwko Polsce i Węgrom.

Wesprzyj nas już teraz!

Oskarżenia o „łamanie praworządności” przeciwko Polsce dotyczą przede wszystkim reformy sądownictwa wdrożonej przez rząd PIS-u. Konflikt na tym polu trwa już od 2017 roku, a jeszcze niedawno TSUE orzekło, że działalność Izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego stanowi zagrożenie dla ładu prawnego w Polsce.

Źródła: dorzeczy.pl, rmf24

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 796 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram