10 września 2021

„Wojny USA z Chinami nie będzie”. Pierwsza od lutego rozmowa Bidena i Xi

(Joe Biden i Xi Jinping / Źródło: Flickr / Antonio R. Villaraigosa)

Po raz drugi od objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena doszło do jego rozmowy z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Według informacji przekazanych przez Biały Dom rozmowa trwała półtorej godziny i dotyczyła kwestii bezpieczeństwa, gospodarki i „walki” z epidemią. „Rywalizacja nie zamieni się w konflikt” – taka miała być konkluzja dyskusji.

Jak podaje Biały Dom, prezydenci mieli być zgodni co do tego, że mocarstwa powinny uniknąć otwartego konfliktu w rywalizacji gospodarczej i politycznej. „Obaj przywódcy przeprowadzili szeroką, strategiczną dyskusję, omawiając obszary, w których zbiegają się nasze interesy i obszary, w których nasze interesy, wartości i perspektywy się rozchodzą” – czytamy w komunikacie wydanym po rozmowie telefonicznej.

Mowa była o wzajemnych relacjach i o tym, jak „osiągnąć stabilną sytuację między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”. Według relacji agencji prasowych tematami rozmowy były również gospodarka, zmiany klimatyczne i tzw. pandemia COVID-19. Do wspólnych interesów obu mocarstw, według dokumentu Białego Domu, ma należeć zapobieganie zmianom klimatu oraz kryzysowi nuklearnemu z udziałem Korei Północnej.

Wesprzyj nas już teraz!

„Prezydent Biden podkreślił trwałe zainteresowanie Stanów Zjednoczonych pokojem, stabilnością i dobrobytem w regionie Indo-Pacyfiku i na całym świecie, a obaj przywódcy omówili odpowiedzialność obu państw za zapewnienie, że rywalizacja nie zamieni się w konflikt” – czytamy w komunikacie amerykańskiej administracji. Według chcącego zachować anonimowość urzędnika Białego Domu, prezydent Biden miał zadeklarować chęć utrzymania polityki nacisku na Chiny w sprawach praw człowieka (głównie ludobójstwa dokonywanego na mniejszości Ujgurów), czy też handlu.

Z kolei strona chińska relacjonowała rozmowę jako „szczerą” i „dogłębną”. „Przyszłość i losy świata zależą od zdolności Chin i Stanów Zjednoczonych do właściwego zarządzania stosunkami między nimi. To jest pytanie stulecia, na które obydwa kraje będą musiały odpowiedzieć” – powiedział Xi Jinping, cytowany przez chińskie media.

Źródło: rmf24.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie