27 marca 2025

Wojsko Izraela prowadzi największe ćwiczenia od wybuchu wojny w Strefie Gazy

(Izraelski żołnierz, zdjęcie ilustracyjne / fot. Daniel Maleck Lewy / Wikimedia Commons)

Izraelskie siły zbrojne prowadzą największe manewry wojskowe od czasu ataku Hamasu 7 października 2023 r. Żołnierze ćwiczą na granicy izraelsko-libańskiej, a scenariusz manewrów zakłada m.in. odparcie niespodziewanej napaści z tego kierunku.

W manewrach biorą udział siły lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo, a także formacje cywilne: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe – przekazano w komunikacie wojska. Ćwiczenia rozpoczęły się w środę rano.

7 października 2023 r. rządzący Strefą Gazy Hamas i inne palestyńskie organizacje terrorystyczne zaatakowały południe Izraela, zabijając ok. 1200 osób i porywając 251 zakładników. Izrael rozpoczął wojnę przeciwko Hamasowi, w której zginęło ponad 50 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Izrael wznowił w zeszłym tygodniu ataki po trwającym blisko dwa miesiące rozejmie.

Wesprzyj nas już teraz!

Krótko po zamachu kontrolujący południe Libanu Hezbollah rozpoczął regularne ostrzały Izraela, które spotykały się z silną reakcją. Jesienią 2024 r. konflikt przerodził się w otwartą wojnę, Izrael intensywnie bombardował Liban i przeprowadził ofensywę lądową na południu tego kraju. Pod koniec listopada zawarto rozejm, przewidujący wycofanie się z południa Libanu zarówno sił izraelskich, jak i bojowników Hezbollahu.

Wojska izraelskie pozostały jednak na pięciu przygranicznych posterunkach, tłumacząc, że chronią w ten sposób miejscowości po izraelskiej stronie granicy. Izraelskie lotnictwo wielokrotnie atakowało też cele w Libanie, zastrzegając, że uderzenia były wymierzone w naruszające rozejm jednostki Hezbollahu.

Według resortu zdrowia w Bejrucie od jesieni 2023 r. w izraelskich atakach zginęło ponad 4 tys. Libańczyków. Władze informowały, że z powodu walk z domów uciekło nawet 1,2 mln z około 5,5 mln mieszkańców kraju. W atakach Hezbollahu zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Izraela, a kilkudziesięciu żołnierzy poległo w walkach. Z północnego Izraela ewakuowano ok. 60 tys. osób, część z nich wciąż nie wróciła do domów.

Izraelskie lotnictwo prowadzi też regularne naloty na cele militarne w Syrii, uznając, że nowe władze tego kraju zagrażają jego bezpieczeństwu. Po obaleniu w grudniu 2024 r. reżimu Baszara al-Asada Izrael zajął strefę buforową wokół Wzgórz Golan.

Źródło: PAP / Jerzy Adamiak, Jerozolima

pap logo

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 103 960 zł cel: 500 000 zł
21%
wybierz kwotę:
Wspieram