Według posłów PO i Nowoczesnej, dokument przygotowywany przez opozycję 16 grudnia 2016 roku nie był – jak twierdzą media – wołaniem o „bratnią pomoc” do instytucji europejskich. Apel w pierwotnej formie nie ujrzał światła dziennego, bo nie zyskał poparcia wszystkich opozycyjnych partii. Teraz autorzy tłumaczą, że chodziło o wspólny stanowisko opozycji kierowane do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Według tygodnika „Do Rzeczy”, opozycja 16 grudnia 2016 roku pracowała nad dokumentem, który miał wzywać Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce. Działania okrzyknięto staraniem o „bratnią pomoc”. Taką narrację potwierdziła poseł Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15), która jednak miesiąc temu nie zareagowała, bo oceniając działania PO i .N, oceniła, że to tylko kolejne tego rodzaju pomysły. Zresztą i w tym dniu wersje działań miały szybko się zmieniać. Także Sylwester Chruszcz (Kukiz’15) stwierdził, że był na tym spotkaniu. „Opozycja totalna proponowała donoszenie na Polskę do trybunałów międzynarodowych. Nie będzie na to zgody” – napisał.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei Władysław Kosiniak – Kamysz, szef PSL, oświadczył na Facebooku, że „w jednym z draftów wspólnego stanowiska opozycji była wzmianka o instytucjach europejskich (ale ani słowa o obcej interwencji). Nie zgodziliśmy się na ten zapis i został on wykreślony w ostatecznej wersji dokumentu, która ograniczała się do protestu ws. obostrzeń dla dziennikarzy, trybu przyjęcia budżetu oraz wykluczenia posła opozycji z obrad”.
Po ujawnieniu sprawy narracji o „bratniej pomocy” mocno sprzeciwili się posłowie PO i .N. – Powstał jeden dokument, który był wspólnym stanowiskiem opozycji, a kierowany był do marszałka Marka Kuchcińskiego. Dokument nie był apelem do żadnej instytucji europejskiej. Nie powstały też żadne inne dokumenty – wyjaśniła Katarzyna Lubnauer (.N) na antenie TVP Info.
Jak dodała, podczas powstawania dokumentu nie był obecny przedstawiciel Kukiz’15 i zaznaczyła, że nad ostateczną wersją dokumentu pracowali: Rafał Grupiński (PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Katarzyna Lubnauer (.N). – Ostateczna wersja dokumentu została podpisana przez Sławomir Neumanna (PO), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) oraz Ryszarda Petru (.N), a następnie upubliczniona – zaznaczyła Lubnauer.
Źródło: tvp.info, Facebook, wpollityce.pl
MA