Świat, w którym żyjemy rządzony jest przez wrogie chrześcijaństwu ideologie. Niektóre z nich wymyślone zostały wprost po to, by zniszczyć Kościół, inne to po prostu ich pochodne. Ale w szkołach uczą nas o „różnorodności poglądów” i o ich równości. Nic, co nie jest stworzone ku chwale Chrystusa nie może być przez katolika ochoczo przyjmowane. Nic – włącznie z bożkiem wolności. Bożkiem, który zawiódł nawet jego niestrudzonych wyznawców.
Katolicki publicysta z USA, Christopher Ferrara, rzadko gości na łamach polskich czasopism, a jego książki nieczęsto tłumaczone są na język polski. Wynika to zapewne z niechęci większości wydawnictw katolickich do myśli wynikającej z katolickiej Tradycji. Dotychczas mogliśmy po polsku zapoznać się jedynie z publikacją autorstwa Ferrary poświęconą objawieniom Fatimskim, którą to wydało wydawnictwo Antyk.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz, po pięciu latach od amerykańskiej premiery, po polsku przeczytać możemy książkę „Wolność, bóg, który zawiódł”. To udana próba diagnozy stanu ideologii liberalnej oraz potwierdzenie tezy, że została ona stworzona jako nośnik antychrystianizmu – choć w latach, gdy pisał John Locke antykościelne nastroje wyrażało się jeszcze językiem znacznie odmiennym od tego, którego używają dzisiejsi fanatycy ateizmu i idącej za nim rzekomo bezgranicznej wolności.
Ferrara błyskotliwie analizuje „gmach wzniesiony przez Locke’a” oraz sposób, w jaki przyczynił się on do wielkich antychrześcijańskich rewolucji – a były nią nie tylko rewolucja francuska czy bolszewicka, ale również rewolucja amerykańska, na której gruzach wzniesiono Stany Zjednoczone.
Praca Christophera Ferrary udowadnia również, że jedynie logika chrześcijaństwa jest godna naśladowania, iż tylko filozofia, której szczytowym momentem rozwoju było pojawienie się świętego Tomasza z Akwinu oferuje człowiekowi ład, godność, i prawdziwą wolność. Autor opisuje również w jaki sposób doszło do zniszczenia systemu myślowego i polityczno-społecznego najbliższemu temu, na co wskazuje logika chrześcijaństwa.
„Wolność, bóg który zawiódł” to smutna lektura, ale wiele uświadamiająca. Należy ją jak najgoręcej polecić w pierwszej kolejności wszystkim absolwentom studiów humanistycznych – zobaczcie o czym kłamie się w naszych szkołach i (przede wszystkim) na uniwersytetach. Zobaczcie, dlaczego bożek wolności musiał zawieść i do czego może nas jeszcze doprowadzić bałwochwalcza wiara weń jego nieprzejednanych wyznawców.
Krystian Kratiuk
„Wolność, bóg który zawiódł”. Autor: Christopher Ferrara. Wydawnictwo: Wektory. Stron: 507. Rok wydania: 2017