10 stycznia 2013

Założona w roku 1955 fundacja uważana jest za jedną z najważniejszych zagranicznych organizacji wpływu. Od wielu lat oddziałuje na polską politykę, w ostatnim czasie szczególnie bliską współpracę prowadząc z rządzącą Platformą Obywatelską.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie tej organizacji, jej pierwsze biuro powołane zostało w Polsce w „dwa miesiące po powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego”. Za zasadniczy cel stawia ona „popieranie wysiłków na rzecz jedności Europy, pogłębianie zrozumienia między państwami poprzez wspieranie wzajemnych kontaktów i pomoc w procesie demokratyzacji i transformacji, prowadzenie kształcenia politycznego, badanie i dokumentacja historycznego rozwoju ruchu chrześcijańsko-demokratycznego, opracowywanie naukowych założeń polityki opartej na zasadach chrześcijańskiej demokracji, popieranie młodzieży uzdolnionej”. Choć organizacja ta ma nie być zaangażowana w we wspieranie „jakichkolwiek interesów ani partii politycznych”, jej działalność budzi co do tego wątpliwości.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak można się dowiedzieć, w latach 90-tych Fundacja Adenauera na projektu realizowane w krajach byłego bloku sowieckiego przeznaczała blisko połowę swojego budżetu. Ten z kolei w blisko 95 procentach zasilany był przez państwowe subwencje. Obecnie, jak w 2009 roku przyznał Waldy Dzikowski (PO), organizacja ta wydaje „rocznie 100-200 milionów euro na ekspertyzy, kongresy, wydawanie książek”, pozostając przy okazji odległym wzorem dla polskich partyjnych think-tanków, w tym dla Instytutu Obywatelskiego Platformy Obywatelskiej.

 

„W Polsce najściślejsze kontakty nawiązała z Platformą Obywatelską, choć trudno tę partię zaliczyć do ruchu chadeckiego czy też uznać za przyznającą się do działań z inspiracji chrześcijańskich, a nawet przecież często odżegnującej się od takiego zaszeregowania. Jak bardzo FKA uwikłała się w kontaktach z PO wskazuje lista obecności na organizowanych przez nią sympozjach czy innych imprezach, na których zawsze zapraszani są czołowi politycy Platformy bądź jej doradcy: W lipcu 2011 r. dyrektora FKA w Polsce Stephana Raabego na organizowanym przyjęciu pożegnalnym gościli m.in. poseł PO Marek Krząkała oraz Mateusz Komorowski ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci (młodzieżówka PO). (…) Wcześniej, w listopadzie 2010 r. w ramach dialogu polsko-niemieckiego FKA zorganizowała forum pt. “Późni przesiedleńcy i mniejszości narodowe w Niemczech”. Udział w nim wzięli m.in. poseł Bundestagu dr Christoph Bergner (CDU), sekretarz stanu w niemieckim MSW, pełnomocnik rządu ds. przesiedlonych i mniejszości narodowych oraz Tomasz Siemoniak, ówczesny wiceminister MSWiA. Też w 2010 r., we wrześniu, Grzegorz Schetyna przebywał w Berlinie poproszony przez FKA do uczestniczenia w debacie “20 lat niemieckiej jedności – nasza przyszłość w Europie” – czytamy na stronie pomniksmolensk.pl.

Dodatkowo, fundacja ta blisko współpracuje z… Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której rektorem jest Jarosław Gowin. Wspólnie instytucje te realizują konferencje dotyczące polityki europejskiej i partnerstwa wschodniego. „Czyż nie smuci fakt, że Fundacja nosząca imię zadeklarowanego antykomunisty, Konrada Adenauera popiera w Polsce liberałów wspierających powstały układ postkomunistyczny?” – pyta autorka tekstu.

Całość tekstu „Apolityczna polityka Fundacji Konrada Adenauera w Polsce” przeczytać można stronie pomniksmolenski.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 495 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram