Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapisy, na podstawie których sejmik województwa małopolskiego blokował obywatelską inicjatywę uchwałodawcza „TAK dla drewna, STOP gazolobby”, mającą na celu m. in. przywrócenie palenia drewnem w kominkach na terenie Krakowa. Ponowne głosowanie nad projektem odbędzie się w poniedziałek.
Ponad rok temu grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka zawiązała komitet i rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały skierowanej do władz województwa. Celem komitetu było odroczenie o 3 lata zakazu bezklasowych kominków w Małopolsce.
„W związku z kryzysem energetycznym i drastycznie rosnącymi cenami gazu, a zarazem brakiem wystarczających środków finansowych gmin na dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania, uzasadniona jest zmiana terminu wymogów dotyczących wymiany kotłów na terenie województwa małopolskiego i wydłużenie go o 3 lata dla kotłów bezklasowych” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ceny gazu dla przedsiębiorstw wzrosły w ciągu roku o ponad 300%. Gospodarstwa domowe w roku 2022 również zostaną objęte drastycznymi podwyżkami cen gazu, a ponadto odczują wzrost cen produktów i usług związanych z wyższymi kosztami energii przedsiębiorstw” – podkreślają autorzy inicjatywy. Co więcej, w dokumencie wyraźnie zaznaczono, że skazywanie rodzin na drogi gaz czy prąd i blokowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii jakim są drewno i pelet to „dyskryminacja energetyczna niespotykana w
krajach UE”.
Mimo, iż komitet złożył w marcu 2022 r. ok 2,5 tysiąca podpisów (wymagane 1000), a urząd nie stwierdził żadnych braków formalnych w obywatelskim projekcie uchwały, sejmik województwa małopolskiego zablokował jego dalsze procedowanie. W styczniu b.r. WSA unieważnił zapisy małopolskiej uchwały dotyczącej wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, na które powoływali się prawnicy z urzędu marszałkowskiego. W związku z tym sejmik jest zmuszony ponownie rozpatrzyć projekt.
– Półtora roku temu zebraliśmy 2500 podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, jednak sejmik nie chciał jej procedować i sprawa trafiła do sądu a teraz po wygranym procesie wraca. Nasza intencja jest taka aby w Krakowie i Małopolsce można było legalnie palić suchym drewnem, tak jak jest to w całej Europie. Bo drewno czyli biomasa to odnawialne źródło energii, które powinno być promowane, a nie zakazane. W Krakowie zakazano nawet najnowocześniejszych kominków i pieców na pelet. Zakaz ten uderza najbardziej w osoby mieszkające na peryferiach miasta, gdzie nie ma taniego ciepła z węgla z sieci ciepłowniczej. Nie jesteśmy wrogami nowych technologii, ale ludzie powinni mieć możliwość palenia drewnem choćby jako alternatywnego źródła ciepła – mówi PCh24.pl Bartłomiej Krzych ze Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka.
Projekt procedowany będzie w poniedziałek, 28.08.2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie. Rozpoczęcie obrad zaplanowane jest na 10.30.
Źródło: własne PCh24.pl / glos24.pl
PR