28 lutego 2021

Wraca temat reparacji. Czy moralne prawo upominania się wystarczy Polsce w starciu z Niemcami?

(Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia)

Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały „obdarowane” po II wojnie światowej i mamy moralne prawo upominania się o naprawienie tej niesprawiedliwości. Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie – mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.

 

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że – wbrew twierdzeniom ambasadora Niemiec – sprawa reparacji nie jest zamknięta ani politycznie, ani prawnie. Sellin przypomniał również, że sprawa jest nierozwiązana nie tylko na poziomie relacji Polski i Niemiec, ale także państw komunistycznych, przede wszystkim ZSRR, które otrzymało od Niemiec reparacje wojenne i część z nich miało przekazać Polsce. Te pieniądze do Polski nigdy nie trafiły.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie. Ale temat należy stawiać i w pewnym momencie go po prostu na stole położyć – mówił Jarosław Sellin.

 

Wiceszef resortu kultury przypomniał, że w Sejmie pracuje specjalny zespół pod kierownictwem posła Arkadiusza Mularczyka, który zajmuje się wyliczeniem strat, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej. Dodał, że to na pewno nie są 2 mld euro. W audycji podkreślono także, że straty wojenne to nie tylko zburzone budynki, zrujnowane państwo, straty ludzkie, czy finansowe, ale także straty w zakresie kultury.

 

My mamy specjalny wydział w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, który się właśnie poszukiwaniami strat wojennych zajmuje. Mamy zewidencjonowanych, udokumentowanych, również fotograficznie, ponad 67 tys. jednostek, których poszukujemy – po prostu dzieł sztuki, których poszukujemy, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Prawdopodobnie gdzieś są, niekoniecznie zostały zniszczone, gdzieś są rozkradzione. I to też nie jest wszystko, bo oczywiście mogliśmy udokumentować tylko to, co było w katalogach przedwojennych, a nie wszystko było katalogowane – mówił Jarosław Sellin.

 

Źródło: Polskie Radio 24, polskieradio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 135 428 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram